July 21, 2024

Воспитувањето деца во близина на баби и дедовци има толку многу предности, но многу често и недостатоци.

Иако тие можат да ви помогнат и да скокаат да чуваат деца кога имате некои обврски или само сакате да одморите, понекогаш треба да внимавате што ќе им дадат да јадат бидејќи најважно им е „детето да не е гладно’. Посебни проблеми имаат родителите чии деца имаат алергии.

Една мајка го сподели своето искуство на Редит и дефинитивно од тоа се плаши секој родител на мали алергични.
Нејзината ќерка е алергична на кикиритки и јајца и не може да јаде млечни производи или банани. Затоа никогаш не ја оставаат сама, особено кога треба да јаде нешто, но еден ден побарала од свекрвата да ја чува додека мајката лежела бидејќи имала страшна главоболка.

Бидејќи нејзината свекрва никогаш не верувала дека бебето има алергии, таа направила ситуација која можела да биде фатална.

„20 минути откако легнав, свекрва ми ме разбуди и почна да вика дека нешто не е во ред со бебето. Истрчав во собата на ќерка ми и таа тешко дишеше, а нејзините усни беа сини. Врескав на мојата свекрва да повика брза помош, а кога ќерка ми дишеше длабоко забележав дека мириса на банана“, рекла мајката, а потоа додала:

„Брзата помош пристигна брзо, на ќерка ми и дадоа лекови за да може да го врати нормалното дишење. На медицинската сестра и реков дека свекрва ми му дала на моето бебе да јаде. Најдовме колачиња на подот. Подоцна се соочив со свекрвата и таа призна дека и дала на ќерка ми колаче од банана со путер од кикирики, но не знаеше дека тоа ќе и наштети“.

Нејзиното девојче било однесено во болница, а свекрвата му се јавила на таткото на бебето и му објаснила дека само сака да се обиде да докаже дека бебето нема алергии.

“Таа пече големи количини колачи и ги замрзнува. Ги става во нејзината чанта секогаш кога ќе не види, за секој случај да добие шанса да му ја даде на бебето. Во моментов сум целосно уништена, немав поим дека таа би можела да ја искористи ситуацијата кога лежам поради главоболка“, рекла загрижената мајка.

Таа ја пријавила својата свекрва во полиција и и било забрането да се приближува, но семејството било принудено да се исели откако свекрвата продолжила да ги крши правилата обидувајќи се да ја види внуката. Нејзината приказна предизвика бројни коментари, а судејќи според зборовите на другите луѓе, проблемите со алергиите и бабите и дедовците не се невообичаени.

„Ова често се случува со баби и дедовци и алергични деца. Не можам да избројам колку пати сум слушнал да се случи“, напишал еден корисник на овој форум, додека друг додал:

„Не можам да верувам дека има луѓе кои се обидуваат да тестираат дали некој е алергичен на нешто или не. Каква корист е оваа свекрва да мисли дека некој лаже дека нивното дете е алергично на кикирики, јајца или млеко?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *