April 18, 2024

Поминаа 70 години откако Алкатраз престана да работи, а страшните приказни продолжуваат

Поминаа речиси 70 години откако затворот на истоимениот остров, познат по својата максимална безбедност – Алкатраз , престана да работи . Мал остров во средината на заливот Сан Франциско во Калифорнија во САД првично служел како светилник и воено утврдување . Подоцна, местото стана федерален затвор за најголемите криминалци , а речиси седум децении подоцна, Алкатраз е историска и туристичка атракција надгледувана од Националниот парк Голден Гејт.

Островот е отворен за посетители, а посетителите можат да стигнат до островот со траект кој тргнува од пристаништето 33 во Сан Франциско. Секоја година затворот го посетуваат милиони туристи од целиот свет.

Островот своето име го добил во 1775 година , кога до него допловил шпанскиот истражувач Хуан Мануел де Ајала . Се верува дека тој го нарекол „ La Isla de los Alcatras“ , што значи „ Островот на пеликаните “. Повеќе од 150 години подоцна, во 1934 година, Алкатраз е прогласен за одлично место за сместување затвореници , бидејќи е опкружен со ледена вода и силни морски струи.

Условите во затворот беа многу лоши. Најголем проблем беше постојаниот студ и забраната за разговор меѓу затворениците . Посетите беа дозволени само еднаш месечно. Интервјуата беа спроведени по телефон и секое беше снимено. Физичкиот контакт со посетителите бил строго забранет. Во Алкатраз во секое време имало 260 затвореници , кои биле осудени во просек на осум години.
Приказни, гласини и легенди „Алкатраз е најозлогласениот федерален затвор што оваа земја некогаш го видела. Неговата историја оди далеку и длабоко, како и приказните, гласините и легендите. Американците споменуваат зли духови кои наводно биле на островот уште пред да се отвори затворот.“ реченица со која Лос Анџелес Тајмс го опиша овој затвор.

Марк Твен, исто така, ја документирал страшната атмосфера на островот по посетата: „Студено е како зима, дури и во летните месеци. Затворениците, шумарите и посетителите известуваат за паранормални настани што се случуваат во затворот: слушате шепоти од ќелиите, заклучените врати на ќелиите, слушате звуци од ходникот , има студени места, понекогаш се слушаат музички инструменти и машини за шиење“.

За оние кои веруваат во натприродното , велат дека им е важно барем да се обидат да ги слушнат сите тие гласови, врисоци, повици и отклучување и отворање затворски ќелии, за што тврдеа многу посетители, но и затвореници кои често беа прогласувани . луди по заминувањето.

Еден од затворениците рече дека видел црвени очи во темнината и никој не му верувал. Откако ја поминал цела ноќ врескајќи, следниот ден бил пронајден задавен.

Неколку години откако Алкатраз беше затворен како затвор и отворен како туристичка атракција, група Индијанци го окупираа островот, барајќи таму да се основа универзитет и културен центар. Сепак, Алкатраз остана отворен за туристи, а историчарите во археолошките ископувања открија дека некогаш на овој остров постоеле индиски гробишта, чии останки се уште се под зградата.
Сепак, научниците ги отфрлаат доказите дека Алкатраз е опседнат и веруваат дека тврдењето е бесмислено.

Третман на затвореници. Затворениците живееле едноставно, имајќи ги само потребите за живот, како вода, храна, покрив над главата, туш и лекар.
Една од употребените казни беше онаа во која некои затвореници беа врзани со синџир на кој имаше топка на едниот крај. Затворските службеници сакале тоа да биде место од кое луѓето ќе се плашат, па затоа се погрижиле за дополнително обезбедување. Оние затвореници кои беа малку подобри, на кои можеше да им се верува, имаа некои обврски како во обично домаќинство .

Од античко време, од времето на првите доселеници, се верувало дека на островот шетаат зли духови, па на него донеле луѓе кои требало да бидат казнети. Кога би направиле некои грозоморни злосторства, би ги оставиле на островот засекогаш. Тие веруваа дека ако ги остават на островот, ќе умрат на него и ќе бидат мачени од духови до крајот на вечноста. Интересно е што островот бил казнено место и пред да стане затвор.

Затвореник број 85 Еден од првите затвореници бил Ал Капоне . Тој беше уапсен во 1931 година поради затајување данок. Во затворот му беше забранет секој контакт со луѓе од надворешниот свет. Свиреше бенџо во затворски бенд. Имал сифилис, па бил препратен во болница на домашно лекување. Починал во 1947 година. Друго име за Ал Капоне во затворот беше затвореник бр. 85.

Човек птица Роберт Штрауд, познат како Човекот птици од Алкатраз , студирал орнитологија за време на неговиот престој во затворот Левенворт . Осуден е на 12 години затвор за убиство на шанкер и напад на проститутка, а инаку бил макро од Алјаска. Тој беше осуден на бесење за убиство на чувар, но беше помилуван и осуден на доживотен затвор во Алкатраз. За него во 1962 година е снимен филмот Birdman of Alcatraz, а неговиот лик го толкуваше американскиот актер Берт Ланкастер.

Неуспешни бегства Нема докази дека некој успеал да побегне од Алкатраз . Имаше 36 обиди, од кои 23 првично беа спречени, шест лица загинаа, а двајца се удавија. Првото бегство т.е. обид за бегство се случи на 27 април 1936 година. Според еден од обидите за бегство, снимен е познатиот филм Бегство од Алкатраз, со Клинт Иствуд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *