July 21, 2024

ПЕЧЕН ГРАВ во РЕРНА:

Додадете 3 лажици од оваа супер состојка за време на готвењето и ќе биде уште подобро
Oвој начин сигурно ќе ви се допадне.

Ова јадење е толку вкусно што ќе се прелие три пати. Само грав , кромид, мелена пиперка и една супер состојка АЈВАР . Можете да додадете и нешто суво месо ако не ви се допаѓа згрутчениот грав.

Состојки:
500гр кромид,500гр голем бел грав,100мл масло,1 лажица мелена пиперка,3 лажици ајвар,1 лажичка сол (или по вкус)
Подготовка:

Гответе го гравот 5 минути во првата вода, процедете го и истурете ја втората вода. Гответе додека не омекне. Се динстаат кромидот додека не порумени, се трга од шпорет и се додава мелената пиперка, ајварот. Во шерпата со варен грав треба да остане многу малку течност. Се меша со кромид и се пече во рерна околу 20-30 минути. Се јаде додека е топло, може да се подгрее.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *