July 15, 2024

Лесно и брзо направете печен компир – омилен прилог на сите генерации
Компирите се одличен додаток за секое јадење, особено ако се печени. Крцкавата кора и мекиот ентериер одлично се вклопуваат со месото, а Италијанците го имаат најдобриот рецепт.

Најпрво ги варат компирите, па ги премачкуваат со маслиново масло и зачините и на крај ги печат. Толку е вкусен што можете да го јадете само со освежителна салата. Печените компири се меѓу најевтините придружни јадења и ретко кој ќе одбие да ги јаде.

Состојки:700 гр компири, 80 мл маслиново масло, 3 чешниња лук, рузмарин, 2 лажички мелена лута пиперка

Подготовка: Излупете, измијте ги и исечете ги компирите по желба. Потоа се вари во солена вода околу 7 минути. Во тавата сипете масло и кога ќе се загрее додадете свеж рузмарин и сечкан лук.

Компирите процедете ги, а потоа ставете цедалка и прелијте со маслото кое добило арома на лук и рузмарин. Сол, бибер, посипете со пиперка и сè добро измешајте. Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се пече на 220°C околу 30 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *