June 23, 2024

Пејачот Дино Мерлин има бројни хитови, а повеќето од нив имаат и биографска нота, поради што беа толку слушани и популарни.

Пејачот Дино Мерлин од својата 17-та година сака само една жена – Амела . Со неа е во брак повеќе од три децении , имаат две деца, а најинтересна од се е нивната љубовна приказна која започнала со криење и заљубување.
Љубовната приказна на Мерлин и неговата сегашна сопруга Амела била многу комплицирана. Неговата сопруга потекнувала од богато семејство, па нејзините родители биле против нивната врска и и забраниле да се омажи за него.

Додека Дино одеше да тргува, таа посетуваше средно училиште, па нејзините родители сакаа таа да излегува со некој на нејзино ниво. Меѓутоа, љубовта била посилна , па избегале кога имале 20 години и таа тајно се омажила за него.

„Се боревме, се криевме, но никој не можеше да не раздели. По пет години тајно се венчавме. Тоа беше романтична свадба, иако буквално ја киднапирав сопругата. Со нас беа само мојот кум и сестрата на Амелија, која беше кума. Говорот на матичарот ми беше предолг, постојано гледав во вратата за да не дојде некој и да ни ја расипе среќата“, изјави во една прилика пејачот.

„После свадбата отидовме на свадбено патување во Дубровник, а кога се вративме се преселивме кај мајка ми и веднаш го почувствувавме влијанието на секојдневието. Ме чекаше голема одговорност за семејството и напорна работа, а родителите на Амелија беа толку лути што половина година не сакаа ни да слушнат со неа. Но, времето лечи се, па денес родителите на Амелија ме сакаат уште повеќе отколку што заслужувам“, се присети Дино.

Во морето убави моменти кои ги помина со семејството, пејачот во една прилика изјави дека никогаш нема да го заборави моментот кога со празни џебови се врати од својата прва турнеја во Југославија .

„Мојата сопруга стоеше на вратата, со бебето. Наида имаше можеби половина година, а неговата сопруга Амела штотуку ја завршуваше својата диплома по архитектура. Таа тивко ме праша: „ Дали ни донесе нешто? Немам млеко“ . Немав ниту една марка. Ништо не донесов, бидејќи ништо не заработив. Имаше големи трошоци. Ќе дадев сè за да можев да одговорам таа вечер: „Да, донесов 100 марки“.

Дино во неколку наврати потенцираше дека Амела е идеална жена за него и голема поддршка во кариерата. Нивната љубовна приказна го инспирирала да ја напише песната „When You Said You Love Me“.

„Ако некој имал среќа во животот при изборот на партнер и животен сопатник, тогаш имав јас“, изјави пејачот пред неколку години.

Покрај сопругата, Дино се гордее и со своите деца – ќерката Наида и синот Хамза . Отсекогаш нагласувал дека неговата ќерка е многу скромна, за разлика од неговиот син кој во детството имал список со нарачки за татко му кога одел на пат.

„Наида се роди кога јас ја започнав кариерата и во нејзиното детство доживеа сè – од сиромаштија до, метафорично кажано, „кавијар и шампањ“. Таа се навикна на скромен живот, па на моето прашање што да и донесам од Париз или Њујорк, одговорот ѝ беше секогаш: „Тато, ти благодарам, имам сè, само дојди дома што е можно поскоро“.

Не ја интересираат материјалните работи, за разлика од нејзиниот помал брат. Кога се роди Хамза, веќе немавме никакви егзистенцијални проблеми и тој се навикна на Амела и јас да му дозволуваме што сака. „Кога ќе го прашам што му треба, не чека да ја завршам реченицата, веќе има список со нарачки“, изјави еднаш популарниот пејач.

Во еден период од својот живот, Мерлин се лекуваше во Германија .
Беше на психијатрија , сè во душата му се собра и тогаш ја напиша песната „Умирам целосно трезен“.

И покрај таквата успешна кариера и слава, Дино е семеен човек кој живее затскриено со сопругата, децата, а од неодамна и со внукот Незира, кој го доби од синот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *