June 25, 2024

Сувите сливи го спречуваат губењето на минералната густина на најважните коски
Долго време е испитувано што имаат сливите што делуваат толку добро на здравјето на луѓето, покрај богатството на витамини, минерали и полифеноли.

Сувите сливи и само 5 до 6 од нив дневно, според резултатите од новото истражување, можат да ги зачуваат коските и да ја спречат остеопорозата – губење на коскената маса и густината на коските. Остеопорозата погодува многу луѓе, особено луѓе постари од 50 години, што доведува до зголемен ризик од фрактури. Истражувачите, во друга студија, откриле дека губењето на здравјето на коските е поврзано со воспалителни процеси во телото, а познато е дека сливите се антиинфламаторни.

Остеопороза е состојба во која коските на една личност ја губат густината и масата, поради што е поголема веројатноста да се скршат. Според глобалните статистики, половина од жените постари од 50 години се изложени на зголемен ризик од кршење на коската, како и секој четврти маж. Остеопорозата најчесто се јавува кај жени во постменопауза. За две години, во текот на 2017 и 2018 година во САД, на пример, околу 20 отсто од жените над 50 години ја развиле оваа состојба, што е поголем процент од вкупниот број на жени кои имале срцев удар, мозочен удар или рак на дојка.

Губење на коскената маса и коскената густина може да се случи на која било возраст. Сепак, остеопорозата е најчеста кај постарите луѓе. Коските на колкот, ‘рбетните пршлени и зглобот се најчестите места на фрактури на коските поради остеопороза. За постарите лица, фрактурата на колкот, на пример, може да биде особено сериозна.

Сувите сливи го спречуваат губењето на минералната густина на најважните коски
Новото истражување покажува дека 5 до 6 сливи на ден може да ја запрат прогресијата на остеопорозата кај жените во постменопауза, во споредба со контролната група која не ги конзумирала овие сушени плодови. Ова е второ од неколкуте студии на истражувачите од Државниот универзитет во Пенсилванија кои претходно ја истражувале поврзаноста помеѓу воспалителните маркери и губењето на коскената минерална густина.

„Воспалението може да биде важен посредник за губење на коскената маса во постменопауза и потенцијална цел за нутриционистички терапии“, вели д-р Мери Џејн Де Соуза, професор по кинезиологија и психологија на Државниот универзитет во Пенсилванија. Таа објасни дека истражувачите со години ја истражуваат врската помеѓу сувите сливи и здравјето на коските.

Нашата најнова и најголема студија опфати повеќе од 200 жени во постменопауза за да ја истражи врската помеѓу сувите сливи и здравјето на коските. Нашата студија е прва што откри дека консумирањето само 5-6 суви сливи дневно спречува губење на коскената минерална густина на колкот, место од најголемо значење за старите мажи и жени, бидејќи фрактурите на колкот обично доведуваат до хоспитализација, намален квалитет на живот и губење на независноста – истакна таа.д-р Де Соуза.

Како сувите сливи им помагаат на коските.
Истражувачите ги поделија учесниците во студијата во три групи. Едната, контролната група, не јадела сливи. Друга група јадела 5-6 суви сливи дневно, а третата консумирала од 10 до 12 сливи секој ден. Придобивката од сливите беше највидлива кај групата која јадеше до 6 сливи дневно.

Иако не е нужно јасно што точно во сливите го има ова поволно влијание врз здравјето на коските, познато е дека ова овошје содржи неколку витамини и минерали важни за коските, вклучувајќи бор, калиум, бакар и витамин К. Сливите исто така содржат полифеноли – биоактивни соединенија кои се чини дека играат улога во формирањето на коските – објасни д-р Де Соуза, кој најави дека ќе се прошират истражувањата за ефектот на сувите сливи врз цревата и оската на коските.

Сувите сливи се најдобриот природен лаксатив, а некои луѓе треба да бидат внимателни
Сувите сливи се јадат само во ограничени количини.

Инаку, освен сувите сливи, научниците препорачуваат внесување на калциум и од храна како што се сардината, јогуртот и зеленчукот. Друга храна богата со витамин К, магнезиум и калиум се едамам и лиснатите зелени, како што се блитвата и кељот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *