June 25, 2024

Нејзината мајка не ја сакала, но тоа не ја спречило да направи нешто од нејзиниот живот

Еден од 20.000 луѓе во светот е роден со албинизам, генетска состојба која со себе носи целосно бел тен и бела коса. Меѓу нив е и Ксуели од Кина, која мајка и ја оставила како бебе поради албинизам. Оваа 16-годишна девојка денес е модел на престижниот магазин Vogue.

Иако денес повеќето од нас знаат што е албинизам, сепак оваа состојба е придружена со голема стигма. Во Кина, албинизмот се доживува како проклетство што со себе носи понижувачки социјален и економски товар, па многу деца не чувствуваат ни трошка љубов при раѓањето.

Така беше и со една девојка која пред 16 години беше оставена пред сиропиталиште во Кина, бидејќи изгледаше поинаку. Од самиот почеток, таа немаше иднина, во најдобар случај ја чекаше неволја.

Сепак, сè се сврте кога таа имаше три години. Холандско семејство го посвоило Ксуели, па таа се преселила во Холандија да живее со нејзината нова мајка и сестра. Поради нејзиниот специфичен изглед, Суели влезе во големиот свет на модата на 11-годишна возраст , каде што доби простор на платформа која ја слави различноста, која се занимава со подигање на свеста за албинизмот и е вистинска инспирација за другите да ја прифатат нивната природна убавина .

Денес, Ксуели е ѕвезда на магазинот „Вог“. Таа има работено со најголемите светски фотографи и големи брендови во модната индустрија.

Инаку, албинизмот е наследна генетска состојба предизвикана од недостаток на меланин во кожата, косата и очите. Се јавува кај сите етнички и расни групи, а албино луѓето често имаат различни компликации со кожата и видот , па затоа мора да бидат крајно внимателни.

Сули може да види само осум до десет проценти, па нејзините очи се исклучително чувствителни на силна светлина. Бидејќи не може да гледа директно во светлината, таа кривогледува на повеќето фотографии .
„Таа работи како модел за да ја подигне свеста за албинизмот и да им покаже на другите дека луѓето со попреченост се нормални и дека можат совршено да учествуваат во општеството“, изјави нејзината сестра за порталот Bored Panda.

Тоа засега и оди одлично. „Во манекенството , различноста е благослов, а не проклетство, и ми дава простор да ја подигнам свеста за албинизмот“, рече Сули.

Освен неа, денес има се повеќе модели кои се разликуваат од повеќето, а кои со текот на времето треба и треба да станат нормални.

„Сакам другите деца со албинизам – или каква било форма на попреченост или различност – да знаат дека можат да бидат што сакаат да бидат. „Луѓето можат да кажат дека не можете да направите нешто, но можете, само обидете се“, изјави Суели за Би-Би-Си.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *