June 25, 2024

Бојата на урината е јасен показател за вашето здравје. Многу експерти откриле дека има само неколку нијанси кои се „безопасни“, а како што велат, сите останати се огромен знак да се јавите кај вашиот лекар.

Портокалова Познатиот доктор од Манчестер во Англија, Чун Танг, вели дека портокаловата боја на урината веројатно е знак за дехидрација. Но, ако се комбинира со лесни столици, тоа укажува на проблем со жолчните канали.

Темно кафеава Тоа може да биде и знак за дехидрација или може да има несакан ефект на лекови што ги земате, но тие исто така укажуваат на заболување на црниот дроб . Според Healthline, ретката порфирија со заболување на црниот дроб „може да предизвика акумулација на природни хемикалии во крвотокот и да предизвика урина со кафеава или боја на ‘рѓа“.

Заматен Тоа е показател за еднострана инфекција или бубрежна болест. Ова е знак за сериозно да се обратите на лекар, бидејќи заматената урина со пена или меурчиња, позната како пневматурија, може да биде симптом на други сериозни здравствени состојби, вклучувајќи дивертикулитис или Кронова болест.

Розова На сите им е јасно дека кога ќе ја видите оваа боја не укажува на ништо добро, бидејќи не е природна боја на урината. Многу е веројатно дека имате крв во урината и дека треба веднаш да посетите лекар.

Марк Елеркман, урогинеколог во Медицинскиот центар Мерси, вели дека крвта во урината може да биде предизвикана од различни состојби „од инфекции на мочниот меур до камења во бубрезите и уште посериозни состојби како што е ракот на уринарниот тракт“. Црвената или розовата урина, исто така, може да укажуваат на зголемена простата

Бледо жолто Ова е бојата што навистина треба да ја има урината. Тоа е знак дека во вашето тело се е во совршен ред и дека нема причина за грижа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *