June 25, 2024

Затнатиот нос предизвикува отежнато дишење и главоболки, а најтешко е навечер кога често се будиме поради проблеми и едноставно се „бориме“ за воздух.

Повеќето луѓе мислат дека вишокот на секрет во ноздрите е пречка , а всушност најголемиот проблем се воспалените крвни садови во синусите.

Тие предизвикуваат оток и може да бидат предизвикани од вирус или алергија . Отекувањето на носната слузница дополнително го отежнува ослободувањето на секретот, па на тој начин се создава маѓепсан круг. Најчесто посегнуваме по капки за нос, а тие не се препорачуваат на долг рок.

Затоа, прво обидете се да ја смирите воспалената слузница и да го ослободите затнатиот нос со природни лекови.
Пред сè, погрижете се секогаш да има доволно влага во воздухот дома или на работа. Порано нашите баби секогаш чуваа садови со вода на шпорети или до радијатори, а сега се се помодерни навлажнувачи кои работат на принципот на таканаречена „ладна пареа“.

Што и да користите, внимавајте воздухот да не е сув во текот на ноќта, бидејќи многу лошо ќе влијае на носната слузница.
Туширајте се, пред спиење, со топла вода или наполнете го мијалникот со топла вода, а потоа вдишете малку топла пареа и загрејте ги синусите.

Ако имате затнат нос, ќе ви се допадне и топол завој на челото, а наместете и висока перница за спиење, така што силата на гравитацијата „работи“ во ваша корист.

Лукот како природен лек за назална конгестија. Од античко време, кромидот се смета за еден од најмоќните природни антибиотици. Фенолните компоненти имаат силно антибактериско и антивирусно дејство. Колку е посилен неговиот мирис и арома, толку е побогат со антиоксиданси, а со тоа и поздрав.
Најдобро е да се консумира сиров. Третманот со лук не ја оштетува носната слузница и не предизвикува зависност. Погоден е и за употреба со мали деца.

Излупете го и пресечете го на половина. Земете една половина и обидете се да го вдишете нејзиниот мирис низ носот во следните 5 минути.

Јаболков оцет за чистење на слуз. Кога е направен од чисти, органски состојки, може значително да го зајакне вашиот имунитет воопшто за да го подобри вашето здравје. Ја раствора слузта што се акумулира на телото, па дури и во носот. Го решава проблемот со затнати и воспалени синуси и ги ублажува сите симптоми кои го придружуваат.
По третманот со јаболков оцет, вашите дишни патишта повторно ќе функционираат нормално.
Повторете по потреба.

Доматот спречува таложење на секрет. Плодот на свежите домати е полн со витамин Ц и антиоксиданси благодарение на состојката наречена ликопен. Затоа, доматите се совршени за зајакнување на ослабениот имунолошки систем, но и за отворање на синусите и блокираните дишни патишта.
Ја намалува густината на слузот и на тој начин го олеснува неговото исфрлање. Тие ги смируваат воспалените крвни садови, со што се спречува понатамошното таложење на секрет во внатрешноста на носните шуплини.
Во шолја исцеден сок од домати додадете една лажица испасиран лук и една лажичка сол. Добро промешајте и испијте. Пијте го овој напиток два пати на ден.

Босилек како лек за назална конгестија. Вдишувањето на мирисот на босилек, но и конзумирањето на ова растение во вид на зачини, чај или која било друга форма, ќе го спречи таложењето на секрет и ќе ви помогне да се ослободите од количината што ви го затнала носот.

Ќе ја ублажите главоболката од несоница и мачнина. Можете да одгледувате босилек дома или во стан, во саксија или во градина и да го користите по потреба.

Соберете 4-5 листови свеж босилек, добро изџвакајте ги, а потоа проголтајте. Направете го ова еднаш наутро пред појадок и еднаш навечер после вечера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *