June 23, 2024

Ако консумирате мед и јаболков оцет во необработена, сирова форма, ќе уживате во бројни здравствени придобивки.
Ако ги споите овие две намирници, резултатите стануваат уште попозитивни. Покрај тоа, употребата на сладок мед го прави вкусот на пијалокот уште попријатен.

Медот и јаболков оцет имаат благотворно дејство поради нивната способност да се бранат од инфекции и да третираат различни околности кои влијаат на подобриот квалитет на живот.

Здравствени придобивки од мешавината на јаболков оцет и мед.
Подобро здравје и елиминација на болки во зглобовите (добро за болки во артритис) Елиминирајте ја киселината и ублажете го металоиди. Подобрување на дигестивното здравје, вклучително и проблеми со запек. Губење на тежина
Го намалува нивото на холестерол и го намалува крвниот притисок. Ја ублажува болката во грлото. Повеќе енергија
Младешки изглед и подобра состојба на кожата. Лек за лош здив. Намалување на воспалението

Зошто е ова добитна комбинација? Придобивките од овој пијалок може да се објаснат врз основа на хемиските својства на состојките и интеракцијата со телото. Многу експерти веруваат дека се разболуваме кога нашето тело станува премногу кисело (pH под 7).

Оцетот е природно кисел, но кога се консумира, станува алкален. Медот исто така има ниска pH вредност, но ја зголемува алкалноста на телото во моментот на консумирање.

Овие две супстанции се совршен начин телото да се ослободи од прекумерната киселост поради стресниот начин на живот и консумирањето нездрава храна и пијалоци. Нашите тела функционираат на најдобар и најздрав начин кога pH вредноста на телото е помеѓу 7,0 и 7,4, малку алкална.

  • Како да направите пијалок од јаболков оцет и мед
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажичка јаболков оцет
  • 1 чаша топла вода

Можеби на почетокот ќе се борите со силен вкус во устата, но кога ќе ги почувствувате придобивките, најверојатно ќе сакате да се држите до рецептот.

Кога да го пиете? Најдобро е смесата да се пие наутро на празен стомак.
Консумирајте го околу 20-30 минути пред оброците. Бидете доследни и користете го секојдневно.
Некои предлагаат да го зголемите внесот на два, па дури и три пати на ден, во зависност од вашите потреби и толеранција на вкус.

Јаболковиот оцет може да комуницира со диуретици, лаксативи и лекови за дијабетес и срцеви заболувања, па ако планирате да го користите секојдневно, консултирајте се со вашиот лекар за да избегнете интеракции со лековите што ги земате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *