June 25, 2024

Многумина се увериле колку навистина е лековито, а некои дури и го нарекуваат растение на боговите .

Бронхитис, астма, кашлица, гушење во градите, почетна фаза на пневмонија , воспаленија и инфекции на грлото… се само дел од болестите и состојбите кои ги помагаат неговите лековити својства.

Се користи како хербален лек за стимулирање на имунолошкиот систем, а како и повеќето билки од бобинки, тој е извор на антиоксиданси.

Бозел е благ лаксатив, па затоа се препорачува да се зема за цревни и дигестивни нарушувања, а има пријатен вкус, што особено го ценат децата. Неговите диуретични својства одговараат на работата на нашите бубрези и уринарниот тракт.

Цветовите на боза се богати со гликозиди, танини, флавоноиди, каротини, рутин и витамин Ц. Бозелот содржи алкалоиди, каротини, танини, органски киселини и витамини А, Б и Ц.

Флавоноидите се моќни антиоксиданси кои ги штитат нашите клетки од оштетување, поради што бозелот се користи за лекување на дегенеративни болести.

Одличен сојузник е во спречување на грип и настинка бидејќи го зајакнува имунитетот. Покрај тоа, калусот има антивирусно и антимикробно дејство. Корисен е при астма и воспаленија на дишните патишта, бидејќи го олеснува дишењето и помага при кашлање, а во пролет цветот можете да го користите како лек против алергија на полен.

Бозелот има и детоксикативно дејство и го забрзува излачувањето на токсините од лимфните жлезди. Ова растение може да помогне и при акни, чиреви, конјунктивитис и осип на кожата. Освен што е лаксатив, делува и како диуретик и придонесува за здравјето на бубрезите. Се користи во услови кога е потребно посилно потење, каде што лекува водена болест. Бозелот се користи и во креми против пеги и флеки на кожата.

Не треба да се враќаме во времето за да дознаеме како се нашите баби со Бозел лекувале грип, настинки, вируси, трески, конгестија на синусите…

Добро знаеле за неговата способност да предизвикува потење, што е исклучително корисно бидејќи помага да се исфрлат токсините од телото и на тој начин, потпомогнат од растителните сили, човекот полесно се опоравува и ги исфрла токсичните материи, што може да го потврди мислењето на Хипократ за ова растение. затоа што Бозелот обновува сè што допира.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *