June 23, 2024

Повеќе од 80 милиони Американци се соочуваат со рекордно ниски температури бидејќи смртоносната ледена бура го погоди североисточниот дел на САД, јавува Би-Би-Си.

Ледената бура може да донесе студени ветрови за помалку од 10 минути, предупреди Националната метеоролошка служба. Тие велат дека ова е настан „еднаш во животот“. Жителите од Пенсилванија до Мејн се повикани да го ограничат своето време надвор до петок и сабота.

Најмалку 11 лица загинаа во невремето во јужниот дел на САД од понеделникот. Имало осум смртни случаи во Тексас, две во Оклахома и еден во Арканзас.

Се очекува до утре попладне да бидат срушени десетина температурни рекорди во неколку земји, каде што вкупно 82 милиони луѓе ќе се соочат со температури од -17 Целзиусови степени и пониски, пишува Би-би-си. Во Мејн, на пример, во делови од државата се очекува да се забележат најниски температури забележани од 1971 година. Во градот Портланд се очекува студотениот ветер да донесе -43 степени Целзиусови. Во блискиот Бурлингтон, Вермонт, највисоката температура се очекува да достигне „само“ -20 степени Целзиусови.

И Бостон е под екстремно студено предупредување. Училиштата се затворени во градот, како и во блискиот Ворчестер. Се очекува до утре температурите во Њујорк и другите поголеми градови да се спуштат до околу -17 степени, иако синоптичарите предвидуваат дека ќе се смират до крајот на викендот. Температурите во делови од Тексас се искачија над нулата, а мразот се очекува да се стопи, бидејќи температурите продолжуваат да растат.

Повеќе од 320.000 луѓе денеска останаа без струја во Тексас, Арканзас и Мисисипи. Екипите за итни случаи во Тексас одговорија на стотици повици за несреќа од понеделникот, од кои некои беа фатални. Тројца мажи загинале во несреќата во близина на Браунфилд, југозападно од градот Лубок во Тексас.

Едно лице во Остин загинало во сообраќајна несреќа во вторникот, соопштија локалните власти. 45-годишен маж загинал во понеделникот во Арлингтон откако неговиот џип се лизнал во заштитната ограда на автопатот, додека студент на колеџ загинал во сообраќајна несреќа во Волфорт. 49-годишна жена загинала возејќи по замрзнат пат северно од Елдорадо, изјавија за Си-Ен-Ен властите од Тексас.

Во соседната држава Оклахома, во округот Кастер, 35-годишен возач загинал вчераутро во сообраќајна несреќа на шест автомобили на замрзнатите патишта, соопшти автопатската патрола на Оклахома. Полициската управа во Далас ги замолила граѓаните да внимаваат да им се напумпани гумите, да ја забават брзината на замрзнатите патишта и да избегнуваат да користат темпомат.

Мешавина од замрзнат дожд, лапавица и студен воздух веќе зафати делови од регионот. Откажани се повеќе од 1.900 летови, а особено се погодени аеродромите во Тексас. Националната метеоролошка служба предвидела повеќе од една педа мраз на патиштата во Остин и Далас, Тексас.

Овој временски феномен е предизвикан од арктичкиот студен фронт кој се пробива кон југ, каде што наидува на топол и влажен воздух од Мексиканскиот залив. Резултатот се ледени врнежи кои се очекува да го поплават регионот, соопшти Националната метеоролошка служба. Службата, исто така, очекува силен дожд и локализирани поројни поплави да погодат делови од јужниот и југоисточниот дел на САД.

Од вторникот вечерта, речиси 2.000 летови беа откажани, што влијаеше на големите авиокомпании како Delta, American, United и Southwest. Сите авиокомпании им дозволија на патниците да ги пререзервираат своите летови без да плаќаат дополнителни такси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *