April 18, 2024

Последните зборови на Лејди Ди беа за жал тајна, а сето тоа го кажа човекот кој разговараше со неа последен …

Принцезата Дијана , дамата која остави неизбришлива трага во британската историја, загина на 31 август 1997 година во сообраќајна несреќа во Париз. Трагедијата се случила кога автомобилот во кој била со нејзиниот вереник удрил во барикадата. И пожарникар Хавиер Гурмелон, кој се обидуваше да ги спаси, беше последниот човек што разговараше со Лејди Ди.

Тој бил сведок на нејзините последни моменти, а открил што кажала на смртната постела. Според неговите зборови, очите на принцезата биле отворени и била свесна. Пред да ја извадат од автомобилот ја држел за рака и ја тешел велејќи и да остане мирна. По првите знаци на срцев удар, пожарникарот се потрудил да ја оживее убавата Дијана, која само еден месец пред смртта уживала на одморот со љубовникот и синовите .

Го масирав нејзиното срце и неколку секунди подоцна таа повторно почна да дише. Тоа беше олеснување, се разбира, бидејќи како ЕМС лице сакате да спасите животи и тоа е она што мислев дека го направив. Да бидам искрен, мислев дека ќе преживее. Колку што знаев, додека беше во брзата помош, таа беше жива. Но, подоцна дознав дека таа починала. Тоа беше многу потресно за мене. Подоцна дознав дека се здобила со тешки телесни повреди – вели пожарникарот.

Во моментот кога успеал да ја закрепне, според зборовите на Хавиер, таа збунето и исплашено го прашала:
Боже мој, што се случи? Тоа беа и нејзините последни зборови.

Како всушност се случила несреќата?

Постојат бројни теории на заговор за вистинската причина за несреќата. Некои веруваат дека некој конкретно сакал да ја отстрани принцезата Дијана, бидејќи таа била жена без компромиси. Сепак, според официјалната истрага, до трагедијата дошло кога возачот на „мерцедесот“ поради голема брзина изгубил контрола и удрил.

Исто така, врз основа на деталите од судската истрага, заклучено е дека следните факти придонеле за смртта на принцезата и нејзиниот вереник, египетскиот милионер Доди ел-Фајед: папараците ги бркале со мотори, не носеле појаси. , а возачот бил во алкохолизирана состојба.

И покрај се, Лејди Ди остана една од најпопуларните принцези, која храбро застана зад нејзините ставови, не дозволувајќи никој да управува со нејзиниот живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *