April 18, 2024

За време на едно од гостувањата во телевизиското шоу Хајат, д-р Емир Солаковиќ изјавил кој е најдобар појадок за жените, а кој за мажите.

Се будам околу шест и пол, 6 часа ми се доволни да спијам. Луѓето кои спијат подолго од 6 часа имаат некаков проблем Не е нормално да спиете подолго од 6 часа. Телото се буди по 6 до 7 часа, доколку функционира нормално. Ако не можете да заспиете, нешто се случува: или работите многу, сте под стрес или имате болест .

Никогаш не сум видел дебел човек да појадува. Го прескокнува појадокот . Секогаш има нешто за грицкање, нешто нездраво . Кога јаде, јаде како да фрла во пештера. Се движи само од автомобилот до куќата. Јадат многу и немаат физичка активност и се дебелеат.

Идеалниот појадок за жената е: Штом ќе станете наутро, испијте шолја од кој било чај. Чајот ги исфрла оние токсини кои се таложат во текот на ноќта. Потоа земете ги јајцата . За жените , идеален е појадок со изматени јајца со 3 белки и едно цело јајце. Тоа се 10 грама протеин.

И мажи : изматени јајца од 5 белки и едно цело јајце. Маснотиите мора да се внесуваат бидејќи се важни за организмот. Доколку сакате здрави масти, слободно попрскајте ги изматените јајца со малку маслиново масло.

Нашата кожа , веѓите, косата, ноктите се направени од овие протеини. И без леб. Јадете го ова секој ден.
На вашиот мозок му треба шеќер за да се храни, но кој? Препорачувам да готвите овес и да додадете неколку коцки темно чоколадо, а потоа да додадете малку суви сливи. За овој појадок организмот ќе ви каже: Ви благодарам што ми го даде ова.

Телото го сака овесот бидејќи тој е единствената храна која ја има истата супстанца како мајчиното млеко .
Не јадете житарки , тоа е ѓубре. Тоа е самиот шеќер. Гответе чист овес или овес како пченицата што ја готвите.

После ова, можете удобно да пиете црно кафе без шеќер и цревата ќе се испразнат. Па, само тогаш сте подготвени за работа.Вашето тело ќе функционира совршено .

И ако јадете кифла, тоа е исто како шеќер да сте изеле. Телото нема да знае дека изело кифла, го вари како шеќер. Колку е побел лебот, толку е поголемо ѓубре . Лебот со семки е добар и здрав, но црн леб . Без боја или адитиви. Но, максимум 2 парчиња.

Белиот леб нема ништо што ви треба!“ – вели докторот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *