May 21, 2024

Мајка му пеела на својот болен син во болница. По речиси три минути од нејзиниот настап, Абигејл ја подигна главата и ги виде собраните медицински сестри и другиот персонал.

Абигејл Танер седнала на клавирот да му пее песна на својот син Линколн додека чекале на невролошки преглед во Институтот за рак Дјук.

За едногодишно дете кое страда од ретка и постојана форма на епилепсија, таа ја отпеа песната „Никогаш доволно“ и ги допре срцата на илјадници луѓе ширум светот.

По речиси три минути од нејзиниот настап, Абигејл ја подигна главата и ги виде собраните медицински сестри и другиот персонал како и аплаудираат. Трогателно видео кое ќе ви го стопи срцето на Фејсбук го објавија лекарите од таа болница, а во рекордно време е прегледано над 215 илјади пати.

„Тоа беше момент помеѓу него и мене до моментот кога го кренав погледот и видов куп луѓе како танцуваат после тоа“, вели Танер, мајка на три деца, пренесува Daily Mail.

Малиот Линколн има најмалку 20 напади на ден, но во споредба со 200-те напади на ден што ги имаше претходно, ова е значаен позитивен развој на настаните. Танер тврди дека му пеела на Линкон бидејќи тоа му помага да се опушти за време на третманот. „Со музиката, ние пренесуваме сè што не можеме да кажеме со зборови“, рече Танер, за која вели дека е среќна затоа што знае да пее и да свири.

Илјадници луѓе ја коментираа објавената снимка која молскавично се прошири на социјалните мрежи. „Абигејл, имаш толку прекрасен глас и свириш прекрасно.

Ви благодариме што го споделивте тоа видео со нас“, „Ме допревте. Нашиот син почина од епилепсија минатата година. Ни недостига многу“, „Абигејл, имаш таков неверојатен талент и уште поневеројатна љубов и лојалност кон твоето семејство“, се само дел од коментарите.

Како изгледаше овој емотивен момент погледнете во видеото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *