July 13, 2024

Признанието на мајка која го оставила своето бебе кај свекрвата да го чува, предизвика лавина коментари.

Грижата за децата е голема одговорност, а родителите често се во дилема на кого да ги остават своите малечки да се грижат. Со текот на времето, начинот на воспитување на децата се промени , така што мајките навистина не им веруваат на своите мајки и свекрви.

Родителскиот форум наречен „Мумснет“ изобилува со различни искуства, а едно од нив е исповедта на мајка која своето 13-неделно бебе и го доверила на својата свекрва .

„Конкретно и реков на свекрва ми да не му дава вода на нашето 13-неделно бебе. И објаснив дека ќерка ми има чувствителен стомак, поради што докторот не советуваше да ја храниме во мали дози. мајката ја започна својата исповед.

„Пред неколку недели свекрва ми ѝ предложи да и дадеме вода за да се освежи. Јас и реков не, на толку мали деца не им треба вода , на крајот на краиштата, не сакав да и дадам ништо. не беше навикната“, продолжи таа.

Мајката објаснила дека била принудена да го остави своето мало девојче кај свекрвата за нега, а по враќањето била шокирана кога дознала дека свекрвата сè прави сама.

„После неколку дена, моравме да го оставиме девојчето кај свекрва ми да ја чува. Кога се вративме да ја земеме, забележав дека стомакот и е надуен. Ја прашав свекрва ми што и дала да биде толку подуена, на што таа смирено одговори дека е мала испила 175 милилитри вода затоа што е жедна“, рече таа и ги праша другите родители:

„Детето беше добро, но ако се работи за вода, што ќе и дадат следниот пат? Цврста храна? Сок?
Многумина ја коментираа објавата на мајката, сметајќи дека свекрвата требало да ги следи упатствата, додека други пишувале дека најверојатно немала лоша намера.

„Иако не беше злонамерно, таа требаше да ги следи вашите упатства“, „175 милилитри се многу за толку мало бебе. Да бев на твое место, немаше повторно да го оставам бебето на нејзина грижа“, „Мислам тоа е недоразбирање.

Тие така правие во нивно време и на никој од нас не ни фали ништо.Иако и јас мислам дека е премногу вода,свекрвата само го сакаше најдоброто“, се само дел од коментарите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *