May 16, 2024

Image: 0105275205, License: Rights managed, Restrictions: Not available for license to or for use in the Republic of Korea. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative. Not available for use in Corbis Merchandise., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.com, Corbis

Виксот се користи за ублажување на главоболка, кашлица, запушен нос, болки во грлото и настинки. Но дали знаете дека Виксот може да се користи и за многу други работи?

Виксот е познат како најпопуларен деконгестив и се користи повеќе од 100 години. Но, може да се користи на голем број начини. Прочитајте ги овие 20 трикови подолу во текстот, ќе бидете изненадени!

Ги брка комарците! Ако сакате да се заштитите од непријатните каснувања од досадните комарци, намачкајте малку викс на вашата кожа и облека.

Главоболка предизвикана од воспалени синуси. Ако страдате од главоболки предизвикани од синуси, овој трик сигурно ќе ви помогне инстантно. Нанесете малку викс на носниците и вдишете длабоко. Ментолот ќе ја намали болката.

Ги елиминира акните. Виксот може да ви помогне доколку имате проблем со кожата. Ставајте на кните неколку пати дневно и тие наскоро ќе исчезнат.

Држете ги мувите подалеку од вас и вашата трпеза. Нанесете малку викс за ушите, на вратот, лактовите и внатрешноста на колената. Исто така, ако сакате да ја заштитите вашата храна од муви кога одите на пикник, отворете го капачето на виксот. Миризбата ќе ги одбие досадните инсекти.

​Ги лекува модринките. Вашата свежа модринка побрзо ќе исчезне доколку помешате прстофат сол со малку викс и мешавината ја нанесете на погоденото место.

Олеснување на болки во мускулите. Измасирајте ги болните мускули со викс. Потоа завршете со топла и сува крпа околу погодената област. Оставете ги болните екстремитети да одморат додека да исчезне болката. Овој треман се прави трипати дневно.
Помага при сува кожа. Ако имате сува кожа, намчкајте се со викс.

Ја ублажува болката во лактите. Ако имате „тениски“ лакт, болката ќе ја намалите со мешавина од викс (ментол) и камфор. Применувајте додека целосно да исчезне болката.

​За испукани пети. Ако имате испукани пети, применувајте редовно викс а потоа облечете чорапи. Следното утро измијте ги стапалата со топла вода а потоа отстранете ја тврдата кожа со ренде или камен (пемза). Ако сакате да имате здрави и мазни стапала, применувајте го овој третман секоја вечер пред спиење.

Инфицирани нокти. Ставете викс на инфицираните нокти двапати дневно, па потоа обујте чорапи. Постепено како расте ноктот, отстранувајте го заразениот дел.
​Против кашлица. Нанесувајте викс на грлото и градите.

Мачката повеќе нема да ви го гребе мебелот. Ако сакате да ја спречите вашата мачка да не ви го гребе мебелот, нанесете малку викс на местата каде таа обично тоа го прави.

​Против стрии. Виксот може да се примени врз кожата која распукала и на тој начин да се намали видливоста на стриите. Мора да бидете упорни и редовно да го нанесувате виксот во времетраење од две седмици, ако сакате да постигнете позитивни резултати.

Болни спортски нозе. Нанесете викс двапати дневно за да ги излекувате болните спорткски нозе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *