May 16, 2024

Неколку екстремно едноставни навики ќе ви го продолжат животот.
Ако се грижите за вашето здравје, тогаш имате среќа! Ќе ви откриеме кои навики можете да ги примените и на тој начин да го продолжите вашиот животен век. Брзото темпо на живот понекогаш не принудува на погрешни одлуки, слабо се храниме, а под влијание на стрес многумина посегнуваат по цигари и консумација на кафе во огромни количини!

Докторот Томи Мичел откри неколку совети кои влијаат на подобар квалитет на живот, а ние ви ги пренесуваме.
Многумина немаат време за клучната тројка!
Не е тајна дека водењето здрав начин на живот е добро за нашата благосостојба. Правилно јадење, редовно вежбање и доволно сон се важни навики за одржување. Сепак, може да биде предизвик да се држиме до овие навики, особено ако немаме време или ресурси да го сториме тоа. На пример, здравото јадење може да биде скапо ако купуваме органски производи, а вежбањето може да бара ако немаме можност да одиме во теретана. Поентата е една: волја. Ако најдеме мотив да се држиме до нашите цели, поголема е веројатноста да видиме резултати – изјави докторот.

Последици од занемарување на здравјето: Како лекар ги знам последиците од занемарувањето на здравјето. Од прва рака ги видов различните последици од одложувањето на грижата или непреземањето превентивни мерки. Се обврзав во мојот живот да му дадам приоритет на моето здравје и да ги охрабрам моите пациенти да го сторат истото. Здравата исхрана, редовното вежбање и превентивните прегледи се важни чекори што можеме да ги преземеме за одржување на нашето здравје. Се разбира, има моменти кога сите ќе имаме болест или повреда, но ако се грижиме за себе, можеме да го минимизираме ризикот од сериозни проблеми. Како лекари, секојдневно ја гледаме важноста на грижата за себе и се надевам дека и моите пациенти ќе го стават своето здравје на прво место – продолжува да објаснува.

Лична хигиена! Можеби ви се чини дека се шегувам, но има вистина во ова. Едноставните работи како правилното миење на рацете со сапун и вода значат многу. Од кога се сеќавам, одбивав да ги допрам кваките во јавните вециња, ако воопшто е можно. Ако можам да користам салфетка, лактот или нешто друго за да ја отворам вратата, тоа го правам. Дали некогаш сте направиле биолошки експеримент каде што земавте брисеви од област со висок допир во вашето училиште или колеџ? Го направив тоа, а резултатите беа одвратни! За сите оние кои се сомневаат, важноста на миењето раце е исклучително важно за здравјето – рече докторот.

Пушењето! Факт е дека пушењето може да има сериозно влијание врз животниот век. Истражувањата покажаа дека пушачите имаат поголема веројатност да умрат предвреме, дури и ако пушат само повремено. И не се само пушачите кои се изложени на ризик: изложеноста на пасивно пушење е поврзана со зголемен ризик од респираторни заболувања, рак и други здравствени проблеми. Така, иако таа личност што ја познавате која пушела и живеела 100 години можеби е редок случај, реалноста е дека пушењето е опасна навика која може да ви го скрати животот – рекол докторот.

Многу вода! Пиењето многу вода е од суштинско значење за добро здравје. Секоја клетка, ткиво и орган во човечкото тело има потреба од вода за да функционира правилно. На пример, водата носи хранливи материи и кислород до сите клетки во телото, ги исфрла токсините од виталните органи, ги навлажнува мукозните мембрани, ја регулира телесната температура, ги подмачкува зглобовите. Луѓето кои не пијат доволно вода може да се дехидрираат. Дури и блага дехидрација може да предизвика замор, главоболка – рече докторот и додаде:

Хроничната дехидрација може да доведе и до сериозни здравствени состојби, како што се камења во бубрезите, рак на мочниот меур и инфекции на уринарниот тракт. Неопходно е да пиете многу течности дневно, особено за време на топло време или кога сте физички активни. Најдобрата течност за хидратација е обичната вода. Меѓутоа, течностите како овошен сок, млеко или супа исто така може да го зголемат дневниот внес на течности. Избегнувајте слатки пијалоци како газирани сокови, енергетски пијалоци и алкохол, кои можат да предизвикаат дехидрација. При изборот на пијалок, побарајте пијалок кој не содржи додадени шеќери. Бидете сигурни да пиете многу течности, дури и ако не чувствувате жед. Додека да почувствувате жед, можеби веќе сте дехидрирани – објаснил докторот.

Позитивен став! Има сè поголем број истражувања кои сугерираат дека благодарноста има позитивно влијание врз нашето физичко и ментално здравје. Истражувањата покажаа дека благодарните луѓе имаат поголема веројатност да вежбаат редовно, да јадат здрава храна и редовно да се прегледуваат. Благодарните луѓе известуваат за поголемо задоволство од нивните животи и имаат помала веројатност да доживеат депресија, анксиозност и осаменост.

Сите овие фактори можат да доведат до подолг животен век. Освен тоа, докажано е дека благодарноста го зајакнува имунолошкиот систем, кој може да не заштити од болести. Значи, иако не постои гаранција дека благодарноста ќе доведе до долг живот, јасно е дека тоа може значително да влијае на нашето општо здравје – изјави докторот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *