May 16, 2024

Мудри зборови кои ќе ви дадат сила да продолжите понатаму…
Поговорката „Како зрачиш, така привлекуваш“ многупати се покажала како точна. Размислете добро и ќе сфатите дека кога сте биле расположени секогаш ви се случувале убави работи и обратно.

За животот да биде исполнет со среќа, само желбата не е доволна. Треба да го промениме начинот на размислување. Негативните мисли се како плевел и ќе бидат таму додека не ги „извлечете“, сè до едно.

Сепак, не постои совршен живот, на сите ни се случува да ни потонат сите чамци и ништо да не тргне од рака. Поразите се исто така составен дел од животот и се сосема нормални. Затоа, кога мислите дека немате сила да продолжите понатаму, внимателно прочитајте ги овие зборови:

НЕМА УСПЕХ БЕЗ НЕУСПЕСИ Животот е доста сложен и тоа правило важи апсолутно за сите нас. Дури и многу успешните и познати луѓе ги имаат истите проблеми како и сите други, иако кога ќе ги погледнеме нивните фотографии во списанијата си мислиме: „Еве некој што нема за што да се жали“.
Запомнете, сите подеднакво страдаме. Разликата е само: некој постојано се жали, додека некој ја крие својата болка.

Дури и кога проблемите и неволјите ќе ви паднат на грб без најава, сепак постои зрно убавина. Во тој случај, сменете ја вашата перспектива и начинот на кој гледате на ситуацијата. Не очајувајте, туку добро размислете како можете да го решите проблемот.

НЕКОИ ЛУЃЕ НЕ СЕ ТАМУ ЗА ДА ОСТАНАТ ЗАСЕКОГАШ И ТОА Е ВО РЕД Кога вашиот најдобар пријател, член на семејството или партнер ќе ве изневери, без објаснување, не очајувајте. Јасно е дека на почетокот ќе страдате и ќе мислите дека повеќе не можете да верувате никому, туку размислете повторно. Ова не е ништо друго освен добра животна лекција. Некои луѓе се испратени во нашите животи да нè „затресат“, да ни ги отворат очите и да не научат да бидеме повнимателни.

МИНАТОТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ Суровата вистина на животот: минатото засекогаш ќе остане како што е. Но, тоа не значи дека ја одредува нашата иднина. Само затоа што сте се сопнале или не сте успеале, не значи дека секогаш ќе биде така и во никој случај не се разликува. Сами го избираме нашиот животен пат. Можете да го промените вашиот живот, ако сакате, токму сега.

СЕ ВО ЖИВОТОТ ПОМИНУВА ЌЕ ПОМИНЕ И ОВА Сè во животот е привремено. Темнината на ноќта, свежината на утрото, самракот. Дождот ќе заврши порано или подоцна. Раните ќе зараснат. Ништо не трае вечно. Потребно е само малку трпение и резултатите доаѓаат.
Запомнете: Ако сè уште не сте таму каде што сакате да бидете, тогаш ова не е крајот!

БЛАГОДАРНОСТА Е КЛУЧОТ Дури и кога сè ви изгледа толку лошо, бидете благодарни. Колку и да звучи чудно, започнете го денот со благодарност. За фактот дека се разбудивте, за разлика од илјадници луѓе на планетата кои никогаш повеќе нема да го видат сонцето. Бидете благодарни што сте здрави и способни да одите. Бидете благодарни што вашите најблиски се живи и здрави. Бидете благодарни за животот! Да, само за живот! Затоа што е прекрасно!

Најлесен и најефикасен начин да се ослободите од негативните мисли е да и се заблагодарите на судбината за сите тие работи што ги имате. И вие го правите тоа секој ден!

ЗА СЕ УБАВО ВО ЖИВОТОТ Е ПОТРЕБНО ВРЕМЕ „Се одеднаш“ – се случува само во бајките и евтините сапуници. Во животот, за убавите работи е потребно време, понекогаш со месеци, па дури и со години.
Само затоа што не успеавте во истата секунда, не значи дека никогаш нема да успеете. Потребно е многу труд, работа и трпение за да се достигне врвот. Ова е единствената формула за успех и мудар пристап кон животот.

НЕГАТИВНОСТА НИКОМУ НЕ МУ ДОНЕЛА ДОБРО За животот да биде исполнет со среќа, само желбата не е доволна. Треба да го промените вашиот начин на размислување. Затоа, секогаш размислувајте позитивно. Избркајте ја негативноста и сето она што ве влече на дното. Секогаш мислете на доброто. И ќе дојде.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *