June 23, 2024

Совршената рамнотежа помеѓу длабоката и романтична врска, и силната волја и амбиција создадоа еден од најмоќните политички бракови во модерната историја, кој трајно ја промени судбината на земјата и покажа дека кога ги делат истите соништа и цели, еден маж и една жена заедно можaт се. Да не се имаа – нивните визии ќе останеа само визии. Да не се имаа – Аргентина никогаш немаше да биде иста.

Приказната за Ева и Хуан Перон е приказна која во сиот свој сјај покажа дека не е вистина дека зад секој успешен маж стои успешна жена, туку дека таа е всушност до него. Ева Перон е дама која живеела само 33 години, успевајќи во својот краток живот да го запише своето име во срцата на милиони луѓе, но и на блескавите страници на политичката историја, покажувајќи ја таа „болна“ амбиција придружена со правилни и повисоки цели. може да биде карактеристика што поместува планини. Се разбира, силата, интелигенцијата, хуманоста и мудроста на Ева ќе останеа само минливи квалитети на непозната жена, ако мажот не сфати дека со нејзината поддршка може да му обезбеди на својот народ подобра иднина.

Затоа романсата меѓу Ева и Хуан Перон, аргентинскиот претседател, не е само за љубовта, туку за судбината на цела нација, за тоа како да се изгради добра политичка кампања, за правата на жените, за работничката класа и за давањето на местото од каде што дојдовте не ја одредува вашата понатамошна судбина или успех…
Ева Дуарте, идна Перон, е родена како вонбрачно дете во мало гратче во Аргентина во комплицирано и сиромашно семејство. Нејзиниот татко всушност имал две семејства, а таа била најмалото дете во вонбрачен брак, кој тој го напуштил многу брзо по нејзиното раѓање. Мајката на Ева остана сама да се грижи за себе во мала колиба со пет деца, поминувајќи цели денови на машината за шиење за да им обезбеди на малечките парче леб. Сепак, имаше приказни за тоа како таа всушност била проститутка.

Колку ја повредило тоа што е вонбрачно дете на нејзиниот татко, говори и фактот што во својата автобиографија ја прескокнала приказната за своето детство, описите на нејзиниот живот почнувајќи од 15-годишна возраст, кога се избричила. како збунет тинејџер во големиот Буенос Аирес.
Убавата Ева полека „застана на нозе“ и во 1944 година, кога го запозна Хуан Перон, нејзиниот иден сопруг, веќе заработуваше 6.000 пезоси месечно и важеше за „лицето на градот“ . Беше убава русокоса, млада, амбициозна, харизматична, секогаш видена во најдобрите ресторани и барови.

Хуан Перон беше генерал и своевиден воен министер, вдовец, речиси двојно постар од неа, но впечатлив, висок, со насмевка на филмска ѕвезда – вистински мачо тип. Тој беше човек кој патуваше низ светот, елоквентен, шармантен, кој наоѓаше мерка за успех и имаше големи планови. Помеѓу него и Ева веднаш избувнаа љубовни искри, а нивната средба се случи на уметничкиот фестивал што младата актерка го организираше за да собере средства за настраданите од поплавите. Таа вечер Ева на свеченото дружење дошла во придружба на близок пријател, но истиот го оставила за влијателниот Хуан. Нивната љубов се развиваше брзо, брзо и лесно, со посветеност и одлучност да градат заедничка иднина.

Сликата на која повеќето луѓе се сеќаваат на Ева е онаа од нејзиниот прв филм каде играше убава, насмеана русокоса, а таа улога ја доби благодарение на Перон. Исто така, Ева во тоа време започна со политичкото шоу „Патот кон подобро утре“ на радио станицата, кое имаше единствена цел да го промовира Перон меѓу народот. Токму тогаш таа реши да се трансформира од девојка која беше целосно аполитична во стратешка и пресметана политичарка, која ќе му помогне на партнерот да го отвори патот до врвот на власта. Во шоуто, таа користеше обичен јазик, достапен за секого, дизајниран да и се додворува на работничката класа и навистина – Ева ги убедуваше луѓето што сака да мислат за Перон.

Работите напредуваа брзо – уште во 1945 година, Хуан стана потпретседател на Аргентина, а неговото искачување на врвот беше вртоглаво, но во исто време направи многу непријатели. На Ева се кршеа копја – се шушкаше дека ќе се поклони за да му го расчисти патот. Иако, треба да се забележи дека терминот проститутка во тоа време се користел во малку поинаква конотација; всушност, таа се сметаше за жена лукава, моќна и доволно корумпирана за да манипулира со маж како Перон. Се зборуваше дека не ги споила страста или љубовта, туку заедничката амбиција.

Поради политички конфликти и превирања, Хуан беше сменет од функцијата, но заврши и во затвор. Зачувано е писмото на Ева од тој период, кое ја открива нејзината длабока наклонетост и љубов кон него: „Моето обожавано богатство, само кога ќе се разделиме од оние што ги сакаме, знаеме колку навистина ги сакаме“ . По масовните демонстрации во народот, Перон беше ослободен од затвор само девет дена по апсењето – години подоцна датумот на неговото ослободување беше прославен како празник во Аргентина.
Четири дена по неговото ослободување, Ева и Хуан се венчаа. Планирал наскоро да се кандидира за претседател, а мислел дека е паметно да се појави со својата избраничка и дека е дојдено време нивната врска да се официјализира. Набргу по церемонијата, филмскиот материјал на Ева исчезна, а нејзиниот последен филм никогаш не беше објавен – затоа што сега стана сопруга на претседателски кандидат, без минато, но со светла иднина.

Таа постави нови стандарди со тоа што стана првата жена која застанала покрај својот сопруг за време на претседателската кампања. Таа ги поздравувала луѓето со него, делела флаери и промотивни материјали, па дури и ги пишувала неговите говори. Напорот и посветеноста вродија со плод – во 1946 година Хуан беше прогласен за претседател на Аргентина, а Евита Перон стана прва дама на 26 години. Нејзиното прво појавување во јавноста беше неславно – на гала настанот блескаше во фустан на едно рамо, но во тоа провокативно издание седеше на само неколку метри од кардиналот. Сликите се појавија во сите весници индиректно обвинувајќи ја за недолично однесување и голем гаф, но токму затоа луѓето ја сакаа – таа беше директна и самата.

Улогата на првата дама Ева ја дефинираше сосема поинаку од нејзините претходници – наместо државни, убави церемонии, отворање на трговски центар, чајџилници и прослави, таа одлучи да биде лидер заедно со Перон и да биде општествено активна.
Можев да бидам сопруга на претседателот на ист начин како и сите други. Тоа е едноставна и пријатна улога – се појавувате на разни настани, го следите протоколот, одите на банкети, театар или кино. Но, јас нема да го следам тој стар модел. Јас не сум само сопруга на аргентинскиот претседател, јас сум сопруга на лидерот на аргентинскиот народ – нагласи таа.

Работела три дена во неделата во Министерството за труд, луѓето масовно и се обраќале со барања за финансиска или каква било друга помош – Ева едноставно се инфилтрирала во народот. Почнала да работи со синдикатите, разбирајќи ги проблемите на малите и обичните – работниците го донесоа Перон на власт, а нивна должност беше да ги одржуваат среќни и задоволни. Посетувала фабрики, сиромашни населби, видела како живеат луѓето, не се плашела да допира лепрозни или да бакне болни и немоќни. Сето горенаведено не беше само маска – Евита навистина се грижеше за работничката класа. Таа се сметаше за мост меѓу Перон и народот.

Ева, од друга страна, чувствувала дека им должи на својот народ секогаш да биде гламурозна и беспрекорно облечена – па затоа секогаш носела скапи фустани, крзна и накит. Во палатата една соба била посветена на нејзините капи, од кои ги имало преку 600, во друга соба чувала чевли и чанти од крокодилска и змиска кожа, а имала и посебни „комори“ за тоалети и парфеми. Новинарите пресметале дека во текот на една година таа се појавила во точно 306 различни, скапи фустани. Таа, исто така, поседувала чудесно скапа колекција накит, за која велат дека била поголема од онаа на Клеопатра и чија вредност можела да изгради 17 од најмодерните фудбалски стадиони.

Кога нејзините советници и предложиле малку да го ублажи имиџот, таа одговорила: „Сиромашните сакаат да ме гледаат убава, не сакаат да ги води лошо и скромно облечена жена. Ги гледаш како ме сонуваат. Како можам јас да ги разочарам?”
Нејзината популарност се прошири надвор од границите на Аргнетина, а соодветно на тоа следеше и нејзината турнеја низ Европа, која беше прогласена за најоригинална дипломатска мисија досега. Чинело неверојатни четири милиони долари, а за време на турнејата биле користени два авиони – едниот за Ева и нејзината придружба, другиот за нејзината облека и личниот багаж. Интересно е што речиси три милиони луѓе ја дочекаа во Шпанија.

Во годините што следат, Ева сепак ќе го менува имиџот – прибегна кон едноставни комплети, намалена фризура и незабележителен накит. Таа основала фондација со која била буквално опседната, а која се занимавала со помош на сиромашните во Европа. Таа, исто така, се вклучи во борбата за правата на жените и беше една од првите што придонесе жените да добијат право на глас во Аргентина, 27 години откако тоа го направија САД. Затоа и го добила прекарот „женски Че Гевара“. Таа ја основа првата голема феминистичка група во Аргентина со повеќе од 500.000 членови.

Имаше цела толпа луѓе кои сакаа Евита да се кандидира за потпретседател, кога дури и влијателниот британски весник Тајм напиша: „Никогаш досега во Аргентина или во која било друга земја на хемисферата немало жена која се кандидирала за функцијата“. за потпретседател“ . За жал, влијанието од военото раководство си го направи своето – се загрижуваа дека таа нема да стане таа што ќе го „наследи“ Перон доколку тој ненадејно почине.

Всушност, армијата не требаше да се грижи – во тој момент Ева водеше битка со ракот на грлото на матката, кој се закануваше да ја чини живот. Од ден на ден слабеела, болките биле неописливи, а имало и денови кога не можела да стане од кревет – во еден момент имала само 37 килограми. Последните месеци ги поминала во мала соба во претседателскиот апартман, каде Перон често ја посетувал. И покрај гласините за неговите авантури со други жени, неговата љубов беше неопислива и голема, толку многу што често ѝ се поклонуваше во тие четири мали ѕида . Во една топла, летна вечер, на 26 јули 1952 година, на 33-годишна возраст ги кажала последните зборови: „Ева си оди“!

Тишина, липање и плач ја пробија Аргентина, а во срцата на работничката класа остана празно место. Обожаваната прва дама, светлината на Аргентина ја нема, оставајќи ја ниската класа да ја оплакува, а елитата да ужива во иднината без жена која за прв пат во историјата на својата татковина, немоќните и сиромашните имаат право да подобар живот.

Само три години по нејзината смрт, Хуан Перон беше соборен од претседателската функција со државен удар. Всушност, тој го загуби најголемото политичко оружје и животна сила што го имаше – сопругата. Евита беше многу повеќе од неговата доверлива, поддршка и сакана сопруга – таа беше харизматична хероина која им влеваше надеж и верба во добро на сите околу неа. Таа беше вонбрачно дете родено во сиромаштија, кое ги допре ѕвездите, покажувајќи дека кога ја имаш вистинската визија, навистина не е важно кој си или од каде доаѓаш. Таа беше храбра, млада жена која научи лекција за амбициозноста – обединета со љубов и хуманост навистина може да го промени светот .

Евита и Хуан Перон беа тимски играчи и пар кој покажа дека ништо не е невозможно кога се држите за рака и ги делите истите соништа со саканата личност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *