June 20, 2024

Кората од лимон е многу лековита за човечкото тело. Содржи витамини А, калциум, калиум, а влакната во кората од лимон ја поддржуваат работата на срцето, мускулите, очите, нервниот систем и варењето.

Од друга страна, полифенолите во кората на лимонот имаат својство на силни антиоксиданси кои можат да се користат за лекување на болести како што се некои видови карциноми. Иако кората од лимон има многу лековити својства, ова овошје на сите ни е достапно по пристапни цени.

Кората од лимон има поголема хранлива вредност од внатрешноста на лимонот или сокот од лимон. 100 грама кора во споредба со 100 грама исцеден сок содржи:

  • 22 пати повеќе калциум
  • 1,5 пати повеќе калиум
  • 3 пати повеќе витамин Ц.
  • 35 пати повеќе влакна
  • 8 пати повеќе витамин А.
  • Во продолжение ви ги пренесуваме лековитите својства на кората од лимон:

Кора од лимон го детоксицира телото. Кора од домашен непрскан лимон е извор на антиоксиданси, поточно неговата бела или жолта кора што го опкружува овошјето. Богат е со фалвоноиди кои го нормализираат нивото на холестерол, а се многу ефикасни како природно средство за чистење на организмот.

Кората од лимон прелијте ја со вода и оставете ја да отстои неколку минути, па процедете ја. Во течноста додадете малку исцеден сок од лимон и испијте ја наутро.
Кора од лимон го зајакнува имунитетот. Кората од лимон содржи речиси двојно повеќе витамини од самото овошје. Поради оваа причина, никогаш не ја фрлајте кората од лимон, туку замрзнете ја и користете ја како зачин за јадења.

Ги одржува цврсти коските и забите. Изобилството на калциум и витамин Ц помага во одржување на забите и коските. Само 100 g кора од лимон обезбедува 13,4% од дневните потреби на возрасен за калциум, Витаминот Ц игра улога во синтезата на колагенскиот протеин, кој е од суштинско значење за здравјето на лигаментите, тетивите, кожата и ‘рскавицата. Самиот калциум е исклучително важен за здравјето на крвните садови, мускулите и лачењето на хормоните.

Кора од лимон е добра во борбата против одредени видови карциноми
Маслото од лимон добиено од кора од лимон е богато со д-лимонен, антиоксиданс за кој се покажа дека е одличен во борбата против карцином на дојката и раkот на дебелото црево . Исто така, флавоноидите во кората на лимонот ја поттикнуваат апсорпцијата на витаминот Ц кој ги спречува штетните ефекти на слободните радикали. Особено, нарингенинот ја штити молекулата на ДНК од оштетување, со што го спречува формирањето на клетките на раkот.

Го намалува крвниот притисок и го штити срцето. Кората од лимон има висока содржина на калиум, а заедно со калциумот и магнезиумот обезбедува релаксација на крвните садови, што се манифестира со намалување на крвниот притисок. Секако, регулираниот крвен притисок води и до поздрава работа на срцето. Исто така, влакната, флавоноидот хесперидин и пигментниот каротеноид го намалуваат нивото на холестерол што придонесува за здравјето на срцето.

Кора од лимон ја регулира неправилната столица. Поради високата содржина на влакна, кората од лимон се препорачува за луѓе кои страдаат од неправилна столица, чир на желудникот, металоиди и рефлукс (обновување) на киселина во желудникот. Влакната исто така играат значајна улога во регулирањето на телесната тежина, но и во намалувањето на ризикот од дијабетес .

Кора од лимон е лековита за видот. Во човечкото тело, каротеноидот се претвора во витамин А, кој како што знаеме е важен за здрав вид и го намалува ризикот од инфекции на очите. Кора од лимон е богата со каротеноиди. Покрај тоа, витаминот Ц е вклучен во спречување на макуларна дегенерација (очни болести поради стареење).
Кора од лимон е лековита за инфекции и заздравување на рани. Екстрактот од кора од лимон е докажано дека има антибактериски својства, а потенцијално може да се најде како модерен антибиотик во борбата против неколку видови бактерии.

Истражувањето на животни исто така покажа дека кората од лимон носи потенцијал во третманите за побрзо зараснување на раните. Од друга страна, студијата спроведена на дијабетичари кои орално консумирале мешан екстракт од кора од цитрус (вклучувајќи и лимон) покажа побрзо зараснување на раните кај овие субјекти.

Помага во борбата против акните. Освен антимикробните својства, кората од лимон има и состојки кои ги стеснуваат порите, што ја прави погодна за лекување на акни. Направете раствор за испарување и во зовриената вода додадете ја кората од лимон заедно со листовите нане. Етеричните масла од кора од лимон ќе влијаат на чистењето, додека нането делува како тоник за кожата на лицето.

Природен дезодоранс Антибактериското својство на лимонот, во комбинација со пријатната арома на цитрус, го прави екстрактот од неговата кора природен дезодоранс.

Сè што треба да направите е да направите чај од кора од лимон кој претходно сте го изладиле, а потоа наместо со комерцијален дезодоранс да го нанесете со парче чист памук. Остатокот од тинктурата можете да го чувате во фрижидер и да го користите по потреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *