May 16, 2024

Обично ги третираме лушпите од банана како отпад и, во најдобар случај, ги фрламе во канта за органски отпад
Не ја фрлајте, може да се користи на многу начини, вклучително и за нега на кожата на лицето .

Бананите се овошје по кое често посегнуваме. Достапни се, евтини, па не е ни чудо што на многумина станаа секојдневен дел од исхраната. Ги сакаме поради нивниот вкус и фактот дека лесно се вари и ви даваат енергија. Може да се користат и цели заедно со кората.

Ова популарно овошје е одличен извор на витамини А, Ц, Е, К, како и витамини Б. Полн е со минерали, вклучувајќи магнезиум, калиум, фосфор и калциум. Тие се добар извор на влакна, што ги прави здрави. Тие содржат триптофан, кој е вклучен во производството на серотонин (хормонот на среќата), кој го подобрува расположението .

Како да користите кора од банана за нега на кожата?
Тик токерката во своето видео покажа како се користи кора од банана на кожата на лицето. Потребно е само кога јадете банана, да ја оставите кората и да ја втриете внатрешноста на исчистеното лице.

По половина час измијте го остатокот од лицето со вода за да не ги „затнат“ порите. Потоа нанесете ја омилената крема. Оваа метода практикувајте ја навечер, за хранливите материи да бидат целосно ефективни во текот на ноќта.

Благотворното дејство на бананата се препорачува и за нега на сува кожа склона на иритација.

Да го погледнете видеото кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *