June 23, 2024

Маслиновото масло и лимонот се многу здрави одделно, а особено заедно. Додека маслиновото масло ги чисти црниот дроб и жолчката, лимонот е богат со витамин Ц , кој е добар во борбата против холестеролот.

Оваа лековита комбинација прави чуда за нашето тело. Нема несакани ефекти кои би можеле да го загрозат нашето здравје.

Зошто маслиновото масло и лимонот се добри за здравјето? Маслиновото масло содржи многу состојки кои го поттикнуваат здравјето, вклучувајќи витамин Е, мононезаситени масти, олеинска киселина, биорасположиви растителни феноли, антиинфламаторни супстанции и антиоксиданси.

Маслиновото масло е главна состојка во медитеранската исхрана, а лекарите го препорачуваат за мноштво хронични болести, вклучувајќи срцеви заболувања, депресија, деменција, заболување на замастен црн дроб и многу повеќе.

Лимонот позитивно влијае и на нашиот организам. Студијата од 2017 година од Универзитетот во Пиза ја потврди теоријата на Хипократ од пред илјадници години: цитрусното овошје, како што се лимонот, бергамот, лимета и портокалот, помагаат во спречување и лекување на неколку видови на кардиоваскуларни болести поради флавоноидите што ги содржат.

Големото количество на витамин Ц во лимонот, фолната киселина, лимонот и другите хранливи материи му даваат големи здравствени придобивки. Утврдено е дека лимонот е корисен во борбата против камења во бубрезите, некои видови рак и болести на црниот дроб.

Маслиново масло и лимон против запек. Лековитите својства на маслиновото масло и лимонот се неверојатни, особено за запек. Започнете го денот со чаша вода измешана со сок од еден лимон и 2 лажици маслиново масло и само би можеле да го излекувате запекот и да го зајакнете имунитетот . Двете состојки имаат мноштво корисни својства кои кога се мешаат даваат здрав тоник.

Напиток од маслиново масло и лимон за чистење на црниот дроб. Напивката за чистење на црниот дроб е многу едноставна. Се што ви треба е една лажичка цеден лимон и маслиново масло, кои ги мешате и пиете секое утро, на празен стомак. После тоа можете да појадувате.

Овој напиток можете да го подготвите без проблем бидејќи веќе ги имате двете состојки во вашата кујна. По само еден месец ќе почувствувате позитивна промена

Вашата кожа ќе изгледа подобро, темните кругови ќе исчезнат како и дигестивните проблеми. Маслиновото масло ги чисти црниот дроб и жолчката, а лимонот е богат со витамин Ц, кој е добар во борбата против лошиот холестерол.

Овој рецепт е многу едноставен, па напитокот за чистење на црниот дроб лесно се претвора во секојдневна навика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *