June 25, 2024

Пијте го навечер и нема да зажалите – ќе се разбудите полни со енергија, а телото ќе се опорави.

При спомнувањето на бананите , повеќето луѓе мислат на голем број калории. Бананите се калорични, но можат да направат чуда за вашето тело. Особено ако ги јадете варени.

Навистина не се шегуваме, бананата зготвена со цимет е фантастичен начин да му помогнете на вашето тело и да ги зајакне неговите одбранбени својства.

Овој рецепт, кој е малку познат, е одличен лек за многу проблеми, вклучувајќи недостаток на витамини и анксиозност
Имено, бананите содржат голема количина на магнезиум , кој благотворно делува на нервниот систем: опушта, го елиминира стресот и го подобрува сонот.

Бананите се извор на многу хранливи материи како што е калиумот , кој е важен за тонусот на мускулите, вклучувајќи го и срцевиот тон. Тие исто така содржат фосфор, кој му помага на телото полесно да ги вари јаглехидратите.

Друга важна состојка во овој коктел е циметот . Го намалува нивото на шеќер и холестерол во крвта , а со тоа го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања.

Исто така, некои студии покажаа дека циметот може да има антисептично дејство на телото и да ги нормализира хормоните, што е особено корисно за жените.

Научниците ги издвоија условите во кои овој пијалок е корисен: артритис, мигрена и главоболки од различно потекло, улцеративни заболувања на гастроинтестиналниот тракт, присуство на патогени бактерии Како да го направите овој пијалок?

  • Состојки:
  • 1 зрела банана
  • 1-1,5 лажичка цимет
  • 2-2,5 литри вода

Подготовка: Излупете ја бананата, доведете ја водата да зоврие, а потоа додадете ги бананата и циметот. Намалете ја топлината и варете околу 10 минути. После тоа, исцедете го напитокот додека е топол.

Овој пијалок треба да се пие навечер, сат до два пред спиење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *