April 18, 2024

Сусамот е полн со витамини и минерали и не треба да чуди што е одличен за здравјето и ја зголемува енергијата.
Луѓето го користат илјадници години, со добра причина. Сусамот е полн со минерали и затоа е многу важен дел од традиционалната медицина. Се користи за се, од одржување на младешки изглед до варење. Важно е и затоа што се бори против разни болести.

Можеби нема да го користите премногу, но нашите предци често го користеле за да си го продолжат животот и да го зајакнат имунитетот. Сусамот е дефинитивно подобар од која било друга преработена храна која наводно делува на ист начин.

Сусам – хранлива вредност Семето од сусам, кое го користиме за храна, расте во лушпите Sesamum Indicum кои се наоѓаат во тропските региони на Индија и Африка. Сусамот содржи многу важни минерали како што се цинк, бакар, магнезиум и калциум. Содржи и витамини од групата Б и многу антиоксиданси, влакна и протеини.

 • 100 грама сусам содржи:
 • 563 калории
 • 25 g јаглени хидрати
 • 16,8 g диетални влакна
 • 43,3 g масти
 • 18,3 g протеини
 • 1450 mg калциум
 • 9,3 mg железо
 • 570 mg фосфор
 • 2,29 mg бакар
 • 12,20 mg цинк

Зошто сусамот е толку добар за здравјето? Ви носиме неколку лековити својства:
Здрава коса и кожа. Сусамот и неговото масло содржат соединенија кои можат да и го вратат младешкиот изглед и сјајот на кожата. Сусамот е полн со витамин Б комплекси како тиамин, ниацин, фолна киселина, пиридоксин и рибофлавин. Ова го прави сусамот најдобра природна опција за здрава коса и кожа. Покрај секојдневното консумирање сусам, за совршена коса и кожа, еднаш неделно би користела и масажа на телото и скалпот.

Сусамот е добар за здравјето на коските. Сусамот содржи многу калциум кој е важен за нашите коски. Цинкот во сусамот служи како важен минерал за зајакнување на структурата на коските. Според многу студии, семето од сусам може да помогне во спречување на остеопороза подоцна во животот.

Го регулира шеќерот во крвта. Многу студии покажаа дека консумирањето семе од сусам или маслото од сусам помага во регулирањето на шеќерот во крвта, особено кај дијабетичарите. На долг рок, сусамот станува органски регулатор на крвта бидејќи има малку јаглени хидрати, многу влакна и многу здрави масти. Содржи и пинорезинол, лигнан кој е многу добар за здравјето и игра важна улога во регулирањето на шеќерот во крвта.

Сусамот го намалува високиот крвен притисок. Сусамот е богат со магнезиум и затоа помага да се спречи хронично висок крвен притисок. Полинезаситените масти го регулираат крвниот притисок во телото.
Повеќе енергија. Сусамот е полн со витамини и минерали и не треба да чуди што е одличен за зајакнување на енергијата. За ова особено придонесуваат омега-3 мастите од сусамот, а потоа и железото, влакната, калциумот, магнезиумот и фосфорот.

Сусам против болки и алергии, Сусамот е богат со минерали кои на вашето тело му даваат доволна доза на бакар, магнезиум и калциум. Иако бакарот е добар за луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис, магнезиумот е одличен за луѓето кои страдаат од респираторни проблеми.

Сусамот е добар за здравјето на тироидната жлезда. Нашата тироидна жлезда е орган кој содржи најмногу селен и игра клучна улога во производството на хормони. Семето од сусам дава речиси 18% од препорачаната дневна доза на селен, поради што сусамот е одличен за штитната жлезда и телото. Покрај тоа, содржи железо, цинк и витамин Б6, кои го стимулираат производството на тироидни хормони.

Сусамот го зајакнува имунитетот. Во денешно време, силниот имунитет е многу важен. На тој начин, сусамот помага да се зајакне имунолошкиот систем бидејќи е богат со витамини и минерали. На пример, цинкот во сусамот помага да се активираат Т-лимфоцитите кои се дел од имунолошкиот систем на телото и се важни за препознавање и борба против микробите.

Сусамот е добар за менталното здравје. Маслото од сусам содржи аминокиселина која влијае на серотонин, невротрансмитер кој влијае на нашето расположение. Недостатокот на сератонин доведува до депресија и стрес, така што маслото од сусам може значително да помогне во одржувањето на менталното здравје преку поддршка на производството на серотонин и придонесувајќи за чувство на позитивност.

Подобро варење. Никој не сака да има запек. Ова е местото каде што семето од сусам влегува во игра. Тие помагаат да се излечи запек бидејќи се богати со влакна и незаситени масни киселини. Маслото во семето од сусам делува како лубрикант за цревата, а влакната ја одржуваат редовната работа на цревата.

Помалку воспаление. Маслото од сусам содржи сесаминол и сесамол – два антиоксиданси кои позитивно влијаат на здравјето. Тие го намалуваат оштетувањето на клетките предизвикани од слободните радикали. Освен тоа, маслото од сусам е одлично за борба против воспаленија, особено воспаленија на зглобовите и забите.

Заклучок. Семките од сусам се совршени за енергија и здравје. Содржат многу минерали (магнезиум, цинк, бакар, железо) и многу витамини како што се витамините Б и Д. Овие витамини се клучни за здравјето на организмот.

Комбинацијата на витамини и минерали го прави сусамот одличен за здравјето. Така сусамот го зајакнува имунитетот, се бори против воспаленија, го регулира крвниот притисок и се бори со разни болести. Сусамот е извор на здрави масти кои нема да ве здебелат, но ќе направат вашите органи да функционираат подобро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *