July 18, 2024

На погребот на кралицата Елизабета Втора можевме да ги видиме и нејзините два корги, Сенди и Мевик, а сега за нив се грижи поранешната сопруга на принцот Ендру (62), Сара Фергусон (61), војвотката од Јорк.

Поранешните сопружници се грижат за последните кучиња на кралицата Елизабета Втора во нивниот дом во Кралската ложа во близина на замокот Виндзор.

Фергусон неодамна ја опиша грижата за животните како „голема чест“.. Таа додаде дека Мевик и Сенди се „национално богатство“

Сара и Ендрју веќе гледаат пет кучиња, раса Норфолк териер, така што коргите нема да бидат осамени во никој случај.
Кучињата беа подарок за кралицата од Ендру и неговите ќерки принцези по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Филип.

Сенди и Мевик беа последните кучиња што ги поседуваше кралицата, откако ги добија на подарок од војводата од Јорк минатата година, и покрај тоа што кралицата тогаш рече дека повеќе нема да посвојува домашни миленици.
Од нејзината смрт во Балморал, за кучињата се грижеле Ендру, неговата поранешна сопруга Сара и нивната ќерка принцеза.

Кралицата Елизабета ги добила своите први корги, по име Сузан, за нејзиниот 18-ти роденден од нејзиниот покоен татко, кралот Џорџ VI. Следните десет генерации на нејзините корги потекнуваат од Сузан.

Нејзините кучиња добија вистински кралски третман. Тие имаа свои соби со високи плетени корпи и оброци од говедско, пилешко, зајачко, црн дроб, зелка и ориз, подготвени од готвач секоја вечер.

Понекогаш и самата кралица подготвувала оброци за кучето, а принцот Филип наводно „го мразел“ нивното лаење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *