May 16, 2024

Природниот сок од јаболко е полн со витамини и шеќер кој не е штетен. Зошто е толку добро за здравјето? Во овој текст носиме неколку причини.

Медиумите секогаш ќе се трудат да ни продадат некое „прекрасно“ овошје кое е толку здраво што може да ни исчезнат сите здравствени проблеми, како и сите пари од паричникот.
Но, на дофат ни е навистина здраво овошје кое има многу здравствени придобивки – тоа е скромно јаболко.
Ако не сакате да јадете јаболка, тогаш природниот сок од јаболко (не оној од продавница!) е одличен за вас.

Јаболкото е едно од најздравите овошја во светот . Тие немаат масти и сол, а богати се со витамини, минерали и антиоксиданси. Тие растат наесен и се исклучително евтини, дури и во другите сезони.
Постојат многу видови на јаболка, а секое од нив има голема хранлива вредност.

Затоа, важно е да јадете природни јаболка и да пиете природен сок од јаболко, бидејќи во пакованите сокови често има толку многу шеќер што телото не може да ги препознае сите овие витамини и минерали во него.

Сок од јаболко – хранлива вредност. Сокот од јаболко ги задржува клучните хранливи материи од јаболката, вклучувајќи витамин Ц и разни витамини од групата Б, како и минерали како што се магнезиум, железо, калциум, манган и бакар. Дел од влакната исто така се задржуваат во овој сок, како и фитохемикалиите, флавонолите и процијанидините.

Природниот сок од јаболко е концентриран во една чаша што претставува околу 10% од дневните потребни јаглехидрати благодарение на природните шеќери содржани во него. Калиумот е најважниот минерал во овој сок, а една порција дава приближно 7% од вашата дневна доза.

Сок од јаболко – калории. Според овој извештај , 100 гр незасладен природен сок од јаболко може да содржи 46 калории. Со оглед на бројот на калории, погрижете се да го консумирате овој пијалок умерено.
Зошто сокот од јаболко е добар за здравјето? Еве неколку причини зошто природниот сок од јаболко е исклучително добар за здравјето:

Витамини и детоксикација. Природниот сок од јаболко е полн со витамини. Секако, содржи и малку природен шеќер, но количината навистина не е штетна. Всушност, тој е одличен за замена на електролити по претерана физичка активност.

Во исто време, сокот од јаболко е одличен за децата. Кога ќе им требаат електролити, можете да ги измешате со сок од јаболко и вода и вашето дете многу брзо ќе закрепне. Не им давајте чист сок од јаболко поради шеќерот што го содржи.

Јаболката се одлични и за исфрлање на штетните материи од црниот дроб. Алкалите во јаболката се одлични за чистење на дигестивниот систем.
Природниот сок од јаболко е добар за здравјето на срцето. Една чаша сок од јаболко на ден е доволна за да го замени калиумот во организмот. Калиумот е многу важен за здравјето на срцето и затоа сокот од јаболко игра важна улога за вашето срце. Полн е со антиоксиданси, флавоноиди и полифеноли, пишува Healthline .

Сок од јаболко и астма, Астмата е многу заморна болест која го нарушува квалитетот на животот на многумина. Флавоноидите во јаболкото се одлични за спречување на напади на астма. Научните истражувања сугерираат дека флавоноидите ги зајакнуваат белите дробови. Само една чаша природен сок од јаболко е доволна за да им дадете дополнителна сила на вашите бели дробови.

Добро е за имунитетот.Сокот од јаболко има значително количество на витамин Ц, клучна компонента на имунолошкиот систем на телото. Витаминот Ц може да го зајакне имунолошкиот систем со спречување на оксидативниот стрес и намалување на воспалението.

Сок од јаболко и холестерол. За да го намалите холестеролот, свртете се кон јаболката (или сокот од јаболко). Високиот холестерол е виновник за многу кардиоваскуларни проблеми, а со конзумирање на сок од јаболко веднаш создавате одбрана од вакви болести.

Сок од јаболко за здравје на мозокот. Познато е дека антиоксидансите го спречуваат оксидативниот стрес во телото. Според опсежната студија од 2011 година во списанието Advances in Nutrition, сокот од јаболко може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест . Друга студија од 2010 година покажа дека антиоксидансите присутни во овој овошен сок можат да помогнат во ублажување на симптомите на невролошки заболувања.

Сок од Јаболко и раk. Не е сосема сигурно дека флавоноидите ги зајакнуваат белите дробови кога станува збор за борбата против раkот на белите дробови. Но, полифенолите во јаболката можат да помогнат во заштитата на клетките од оксидативен стрес и воспаление. Доколку сакате таква заштита, одберете погуст сок од јаболко.
Сок од јаболко против запек и тврда столица. Ако се борите со тврда столица , јаболката може да ви бидат решение поради сорбитолот кој црпи вода од цревата и на тој начин го олеснува минувањето на столицата низ цревата. Сокот од јаболко е одличен и за хидратација, особено кај децата.

Природниот сок од јаболко е добар за црниот дроб. Јаболковата киселина може да ја подобри функцијата на црниот дроб. Сокот од јаболко, во комбинација со вода, може да го поттикне мокрењето и да го поттикне ослободувањето на вишокот сол и маснотии од телото. Содржината на алкална содржина, исто така, може да помогне да се исфрлат токсините, одржувајќи добра pH рамнотежа во телото, што може да дејствува како напиток за чистење на црниот дроб .
Други здравствени придобивки од сокот од јаболко Здравје на очите : Витаминот А присутен во јаболката може да го изостри видот и да има позитивен ефект врз здравјето на очите.
Нега на коса : Јаболковиот оцет , како и сокот од јаболко, содржи соединенија кои се одговорни за раст и сјај на косата.

Внимание : Ако се прашувате дали сокот од јаболко е кисел, одговорот е да. Поради оваа причина, може да предизвика рефлукс на киселина. Препорачливо е да се консултирате со вашиот лекар пред да го вклучите овој сок во вашата исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *