May 16, 2024

Едноставната прошетка во континуитет прави чуда за телото. Еве кои болести ги спречува:
Одење спречува рана појава на деменција, го намалува ризикот од развој на Алцхајмерова болест и ја подобрува целокупната вашата ментална благосостојба со намалување на стресот и ослободување на ендорфин.

Започнете со пешачење за да го подобрите видот и да ги заштитите очите од потенцијални проблеми, како што е глауком, во иднина. Ако одите, ќе спречите оштетување на очите.

Одењето не е помалку ефикасно од трчањето кога станува збор за спречување на срцеви заболувања и мозочен удар.
Пешачењето е аеробна вежба, што значи дека го зголемува протокот на кислород во крвотокот и помага да се отстранат токсините и отпадот, што е одлично за вашите бели дробови.

Пешачењето како вежба е изненадувачки ефикасен начин за спречување на дијабетес. Само половина час пешачење секој ден не само што го намалува ризикот од развој на рак на дебелото црево, туку и го подобрува варењето и ја регулира работата на цревата.

Само 10.000 чекори на ден може да бидат исто толку ефективни како и целосниот тренинг во теретана, особено ако додадете некои интервали или пешачење по угорницата.

Одење може да обезбеди поголема подвижност на зглобовите, да спречи губење на густината на коските, па дури и да го намали ризикот од фрактури.

Пешачењето е вистински спас за оние кои имаат болки во грбот за време на попредизвикувачки вежби со големо влијание.

Одењето ги ублажува симптомите на депресија. Колку и како да пешачите во текот на денот: 30 минути пешачење секој ден треба да биде вашата цел, но научниците предлагаат да пешачите онолку минути колку што имате години. На пример, ако имате 45 години – пешачете 45 минути секој ден.

За постарите лица се препорачува лесно до умерено брзо пешачење од половина час секој ден! Ако сте без здив додека одите или не можете да одржите разговор, веројатно одите брзо – затоа намалете го темпото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *