May 22, 2024

Еве како да ги направите совршените кнедли. Најдобар рецепт.

Состојки:1 белка од јајце,3 лажици пченкарно брашно / гриз,пола лажица вегета,1/2 грст ситно сецкан магдонос.
Подготовка:

Изматете ја белката до пенење. Додадете ги останатите состојки и продолжете да мешате додека смесата не се изедначи.

Извадете ги кнедлите со мала лажица и ставајте ги една по една во врелата супа што сте ја ставиле на оган. Потоа продолжете да гответе на тивок оган. Полека свртете ги кнедлите на другата страна.

Гответе ги кнедлите во супата уште 10 минути на тивок оган, повремено лесно мешајќи ја супата. Послужете со грст сецкан магдонос по желба. Во овој рецепт не се користи жолчката од јајце во смесата со кнедли, бидејќи кнедлите можат да се распаднат за време на готвењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *