July 13, 2024

Науката вели дека на луѓето им требаат 21 ден за да се навикнат на нешто, за организмот да научи дека може да функционира без шеќер. Бев убедена дека ќе ми треба многу подолго, но телото ми негираше, па не само што брзо се ослободив од слатките, туку девет месеци не земав ни зрно шеќер.

Никогаш не сум била премногу љубител на слатки, во смисла дека морам да ги јадам секој ден и дека можам да изедам 300 грама чоколадо без око да ми трепне. Но, исто така, не одбив да земам дневна доза сладок грев. Да, јадам слатки иако знам дека одамна требаше да држам диета.

Реков „не“ на сè што има шеќер, што вклучува колачи, колачиња, чоколади, грицки, овошје и одреден варен зеленчук (како моркови, кои потоа имаат поголема концентрација на шеќер во нив). На ова ме принуди мојата дијагноза, а не желбата за слабеење, но тоа не е темата сега.

На почетокот толку психички се оптоварував што не смеев да јадам, што само размислував како да си ја пикнам главата во колачот. Постојано гледав во моите раце прашувајќи се дали ќе почнам да се тресам. Одам до продавница да купам намирници за ручек и се враќам со празни кеси.

„Овде се продаваат само слатки, нема буквално ништо“. Такви беа моите ставови. Цело време голтнав еден куп вода и џвакав гуми за џвакање „да се надокнадам“. Испадна дека не е точно пишувањето од почеток дека не сум голем љубител на слатки. Или најслаткото е забранетото овошје, не знам.

Така имав сериозна криза околу десет дена и се се сведуваше на тоа што не можам да јадам слатки. Погледнав во касата во продавницата што ставаат луѓето во кесите, помислив дека можеби барем малку ќе се скршам, чоколадната коцка никого не повреди. Но, јас не.

Како што секое чудо за три дена е доволно, така и моето чудо, малку продолжено, престана по нешто помалку од две недели. Како да се разбудив едно утро и некој да го исклучи тоа копче за размислување за слатки. Повеќе не ме оптоваруваа и можев слободно да седам во слаткарницата и да пијам лимонада додека сите околу мене јадеа палачинки.

Што добив со тоа? Се разбудив поодморена и свежа и тоа никој не може да го оспори. По три месеци кожата ми беше многу почиста и поздрава, а сама бев полесна. Исто така, пропуштив некои мозолчиња за кои мислев дека решиле да бидат со мене засекогаш. Не зборувам за слабеење, туку за чувство на екстремитети, не сум отечена или надуена.

За жените тоа е добра работа бидејќи на оние кои имаат нередовни им пораснале циклусите, а на оние кои имаат проблеми секој месец им се ублажува болката.

Времето минуваше така, а јас ништо за слатко не размислував ниту сакав да јадам. Дури ни овошје, дури ни шејковите што сакам да ги пијам секое утро. Дури и глетката на тие колачи со се и сешто понекогаш ми предизвикуваше благ трепет. Ме чешаше грлото и мислев дека добивам дијабетес.

Погодете кој ја поминал Новата година опкружен со разни слатки, каноли, колачи, баклави и крофни и не залак? Не затоа што се двоумев, туку затоа што моето тело едноставно не бараше нешто слатко.
Она што е интересно во мојот случај е што никогаш не помислив да пијам сок и дека најлесно се навикнав на тоа. Пред неколку дена го испеков првото парче торта во последните девет месеци и знаете што?

Тоа навистина не ми причинуваше никакво задоволство, ниту пак бев среќна што го јадев. Воопшто ништо, празни калории што не требаше да ги земам.

Нема повеќе да се двоумам, одвреме-навреме ќе јадам нешто што ми е примамливо во тој момент, но нема да претерувам. На крајот на краиштата, моето тело веќе не сака слатки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *