July 18, 2024

Во март минатата година, Кели тежела „просечни“ 150 килограми, а само еден нејзин оброк бил доволен за шестчлено семејство.

Кели Берт од Нов Зеланд цел живот имала проблеми со дебелината, достигнала неверојатна тежина од 170 килограми и како што признава, била убедена дека ќе се убие со прејадување .

Сепак, таа успеа да се извлече од депресијата и реши драстично да промени се и да ги изгуби вишокот килограми.
Тие 150 килограми се ништо – шест недели пред тоа имав 170 килограми. Бев очајна и целосно отсечена од светот. Ја пробав секоја диета, секој лек, се што видов и ништо не ми помогна – објаснила Кели.

Како што вели, десет години се обидувала да ослабе на различни начини.
Да не добиев шанса да одам на операција за намалување на желудникот, со прејадување ќе се појдев во гроб, во тоа сум целосно убедена. Штом се разбудив по операцијата, мозокот ми беше целосно мирен, не размислував за храна. Како да знаеше и тој дека сме направиле нешто што ќе ни го промени животот – изјавила Клер.

Севкупно, вели таа, ослабела 80 килограми, а 80 отсто од стомакот и бил отстранет.
Порано јадев 10 плескавици, две порции помфрит, две бурито и еднен сок за еден оброк. Потоа ќе имав две големи пици и повеќе сок. Се разбира, имаше и слатки. Потрошив огромни суми пари само за храна – рекла Кели и додала:

На крајот веќе не можев да ги облечам ни гаќите. Паднав во депресија и веќе не излегов од дома. Сега живеам сосема поинаков живот и таа операција е најдоброто нешто што сум го направила за себе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *