July 15, 2024

Човек секогаш треба да биде свој лекар, затоа што ние сме тие кои треба најмногу да се грижиме за своето здравје.

Внимавањето на симптомите како и навременото одење на лекар може да го спречи развојот на болеста или барем да го забави, а некои од знаците што ни ги испраќа телото не се воопшто толку комплицирани.

Порталот Bright Side објави едноставен едноминутен тест со кој можете да го проверите вашето здравје – преку јазик. Се што треба да направите е да земете обична метална лажица и со неа да ја изгребете целата површина на јазикот, натопена во плунка. Потоа ставете ја лажицата во проѕирна пластична кеса и изложете ја на светлина – под сонце или собна светилка.

Почекајте малку и погледнете ја лажицата. Што кажува мирисот? Ако имате непријатен мирис кој е силен, тоа може да биде показател за проблеми со стомакот или белите дробови. Слаткиот мирис може да укаже на дијабетес, додека киселиот може да укажува на проблеми со бубрезите.

Што кажува изгледот? Ако на лажицата се појавиле жолтеникави дамки, тоа може да укажува на проблеми со тироидната жлезда. Виолетовите дамки се показател за бронхитис, слаба циркулација или висок холестерол. Белите дамки може да укажуваат на респираторна инфекција, додека портокалите често се резултат на бубрежна болест. Известува Хајат .

Ако внимателно го погледнете јазикот во огледало, ќе забележите знаци кои укажуваат на здравствените проблеми со кои се соочувате.

Бели дамки на јазикот. Белите дамки на јазикот обично се појавуваат поради лоша орална хигиена, пушење или прекумерно (долготрајно) консумирање алкохол.

Затоа, стоматолозите истакнуваат дека секојдневната орална хигиена е многу важна, а јазикот треба да се чисти со погруб заден дел од четката за заби секогаш кога ќе ги миете забите. Доколку не забележите подобрување по една или две недели постојано чистење на јазикот, тие препорачуваат да посетите стоматолог или лекар.
Белите дамки и испакнатините на јазикот може да бидат и резултат на инфекција или знак на состојба наречена леукоплакија, која често е предизвикана од пушење или хронично консумирање алкохол, велат експертите.

Светло розовиот јазик со бели точки може да значи лоша реакција на некоја храна или стрес, а понекогаш дури и недостаток на фолна киселина или витамин Б12.
Светлиот јазик со дамки придружени со болки во грлото може да биде знак за стрептококна инфекција која се лекува со антибиотици, па затоа се препорачува веднаш да посетите лекар.

Трнлив јазик, Грутки на јазикот често се предизвикани од храната што неодамна сме ја консумирале, особено ако е зачинета или премногу жешка. Грутките обично поминуваат сами по себе прилично брзо, но ако чувствувате мала болка или чувство на печење со нив, можеби станува збор за херпес. Иако со текот на времето и грутките и херпесот ќе исчезнат сами од себе, овој процес може да се забрза со третман со разни масти и раствори.

„Сртови“ или бразди на јазикот Тој феномен е прашање на генетика и не треба да ве загрижува. Некои имаат долга „пукнатина“ во средината на јазикот со која обично се раѓаме и тоа е предизвикано и од генетски фактори.

Оток на јазикот. Јазикот може малку да отече како реакција на премногу жежок пијалок или ако случајно го каснете или изгребете со забите. Ваквиот оток сам исчезнува, а експертите велат дека може да помогне и цицањето на коцка мраз. Тешкото отекување на јазикот може да биде одговор на алерген во нешто што сте јаделе или пиеле.

Алергиите можат да го забават или блокираат протокот на кислород во белите дробови, па затоа во вакви случаи веднаш треба да побарате лекарска помош, велат стоматолозите.

Како изгледа здравиот јазик? Здравиот јазик има розова боја со мали испакнатини (папили) по целата негова површина. Овие мали пукнатини кои се сетила за вкус, имаат одреден распоред и се со различни форми, а нивната големина варира во зависност од различни фактори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *