May 16, 2024

Мојот сопруг не е грд, но не е ниту Бред Пит, ако ме разбирате. Неговиот изглед не ми беше важен кога се омажив – имав 22 години, завршив со моден дизајнер и бракот со него беше само чекор кон целта што си ја поставив – да станам новата Донатела Версаче.

Се забавувавме околу половина година, а тие половина години живеев подобро отколку претходните 22 вкупно. Одев на гала вечери, коктел забави и наместо со колеги студенти се дружев со претприемачи, познати личности, познати фотографери. Секој викенд патувавме некаде, а тоа секогаш беа егзотични локации, пишува за scarymommy.com жена која решила да ја сподели својата приказна со новинарката Јулија Месленер.

Од девојка без пари, се преселив во животот на милионер, сето тоа благодарение на тоа што се потпишав на едно парче хартија – мојата свадбена потврда. Се разбира, тоа беше придружено со предбрачен договор и еден куп други трикови, но 16 години подоцна ви кажувам дека тоа беше најпаметен потег. За жал, моите родители го мразеа мојот сопруг, но тоа допрва доаѓа.

Како прво, дефинитивно бев разочарана од моите родители. Мојот пад во нивните очи започна кога се префрлив од факултет во двегодишно средно училиште за моден дизајн. Бев принудена да го направам тоа затоа што едноставно решија дека нема да ми платат за факултет. Не велам дека мора да ми платат за факултет, но тие секогаш велеа дека ќе се грижат за тоа. После кога дојде време за факултет, испадна дека прекалкулирале.

Тогаш не е ни чудо што кога во една прилика еден шармантен постар маж на ноќно излегување ме покани на својата маса, јас го прифатив тоа без размислување. На крајот од таа вечер, тој ги зеде клучевите од Бентлито и ми рече „твое е ако си одиш дома со мене“. Добро, знам дека ова звучи морничаво, но во моја одбрана, сето ова се случи многу пред социјалните мрежи и не сум имала шанса да читам туѓи хорор искуства. На 22 години ќе направите се само за да имате Бентли. Патем, тој навистина ми ја даде таа кола утрото. Тоа не беше најлошиот момент од нашата врска.

Најлошиот момент од нашата врска не е ни оној кога ми го покажа предбрачниот договор што треба да го потпишам. Всушност, најстрашниот момент од нашата врска се случи кога мојот иден сопруг се обидуваше да му објасни на татко ми дека ќе бидам прекрасна мајка. Потоа почнал да му објаснува како менаџерот го советувал дека е време да се „смири“ и наместо на плејбој да почне да негува имиџ на семеен човек, бидејќи тоа ќе му помогне во работата.

Моите родители беа згрозени од мојот избор, а еве зошто: Мама беше љубоморна. Се омажи за татко ми, убедена дека заедно ќе стекнат богатство и ќе можат предвреме да се пензионираат. Наместо тоа, дури и на 50-годишна возраст, таа мораше да се омажи, а нејзиниот брак во најдобар случај беше просечен, секако не добар или полн со љубов.

Татко ми не сакаше да избегам од неговата финансиска контрола. Ние сме дефинитивно средна класа, но во Калифорнија. Тоа значи дека никогаш не сум пропуштила ништо во мојот живот. Тато ги искористи парите за да ме поткупи, да ме натера да направам нешто што не сакам да го правам, само да ме контролира. Само така можеше да го натера да манипулира со мене како што сака.

Секако, сакав да излезам од таквиот живот и добив можност да излезам од него на гала свадба на која гости на свадбата ќе ми бидат познати личности, а потоа да скокнам во светот на луксузот.
Нашата свадба беше како што можете да замислите – изгледаше како деловна шарада и одлична можност луѓето да се соберат и да развијат понатамошни идеи за деловна соработка. Ќе бидам искрена: на денот кога се омажив, сè уште не бев сосема сигурна што всушност прави мојот сопруг и од каде му се парите. На мојата свадба забележав дека изгледа иста е ситуацијата и со другите жени кои се појавија во придружба на нивните сопрузи. Веројатно затоа се залепиле – кој би ги разбрал подобро од жена во иста ситуација.

Не го мразев мојот сопруг кога ме изневеруваше. Не ни помислував да се разведам поради тоа. Јасно ми е дека нашиот брак е заеднички деловен аранжман и дека ниту тој ниту јас не сме во него поради љубов. Она што го мразам кај него е тоа што тој верува дека моите соништа можат да се купат со еден Бентли и сметка со многу пари на него.
Работата е што тој никогаш не планираше да ми помогне да го остварам мојот сон и да се обидам да станам новата Донатела Версаче. Не, мое е да трошам пари и да бидам тивка, послушна сопруга без свои амбиции. Ме затвори во тој балон од илузии каде што живеам опкружена со жени полни силикон кои исто така бесцелно талкаат низ животот во потрага по ново парче дизајнерска облека што ќе го оттргне вниманието од нивните животи.

Мојот живот надвор е совршен. Мојата куќа има совршено исечени цвеќиња, секогаш уреден тревник, куќата е како од бајка. Целата населба е совршено иста и усогласена. Сите жени се слични – слаби, со темна кожа, со силикони. Платинесто руса коса со која се чини дека со таква се родени бидејќи никогаш немаат ни милиметар раст. Деновите ги поминуваат покрај базен, спа центар, шопинг и теретана. Кога се дома, организираат забави за своите деца и кучиња.
Секоја од овие жени во моето соседство, како мене, се омажи за пари. Сите се откажавме од секој сон и се свртевме кон само децата и козметички третмани.

Богатството на крајот е слично на забавата – забавно е само на почетокот, додека сè е ново. И тогаш се прашувате: „Што добивам од ова? Многу позабавно е да се забавуваш со милионер отколку да се омажиш за него и да имаш деца. Единствениот заеднички интерес што јас и мојот сопруг го имавме беше моето тело (ве молиме имајте предвид, телото пред бременоста). Сега после три бремености и многу стрии, целулит и вишок килограми, ни тој ни јас не сме заинтересирани за него.
На 22 години, бракот со него изгледаше како магично решение за сите мои проблеми. Планот беше да се биде познат дизајнер пред 10 години. Јас не станав таква. Кога би можел да го вратам времето, сепак би се омажила за пари, но не би дозволил еден бесплатен Бентли целосно да ми ја наруши стратегијата.

За жените кои сè уште не се омажиле, имам неколку совети: Целите секогаш нека ви бидат приоритет – и нека биде во договорот. Знајте дека вашите планови и цели вредат повеќе од автомобил од 350.000 долари и голема банкарска сметка што не е целосно ваша.

Натерајте го да се обврзе или на сурогат или на доживотна исплата на личен тренер и готвач. Ако одбие, натерајте го да потпише дека нема да коментира за вашето тело по три породувања. Омажете се со некој што ви се допаѓа или со некој со кој би сакале да работите (идеално и двете во исто време).

Ако вашето соседство е полно со ботокс, филери и силикони, а живеете во Калифорнија, не срамете се што не сте такви. Ако сакате ваша автономија, чувајте посебни банкарски сметки и правете некој бизнис кој е само ваш. Чувајте ги тие работи за себе. Ниту знаеш што прави твојот сопруг, ниту пак му паѓа на памет да ти каже за тоа.

Бракот е на некој начин како војnа или игра шах. Секој играч или завојувана земја има свои краткорочни и долгорочни цели, но мора да бидете таинствени за да ги постигнете. Ќе фрлите неколку карти на масата, ќе покриете повеќе од нив – додека некој не извика „шах-мат“. Мојот „шах-мат“ момент се уште не е пристигнат, но работам на тоа и со нетрпение го очекувам.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *