June 25, 2024

Доктор Перишиќ откри изненадувачки работи за зачините кои можете да им ги дадете на децата и на тој начин да им го подобрите апетитот и здравјето.
Гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ се осврна на исхраната и зачините на децата кои можат да помогнат во подобрување на здравјето и апетитот.Свесен е дека не е згодно да се префрли од храна за бебиња која е целосно блутка и незачинета, на храна за деца која треба да има појаки и зачинети вкусови, па затоа откри неколку трикови кои можат да ви помогнат во тоа.

На големо изненадување на многумина, докторот рече дека на децата треба да им се додаваат зачини уште од 8 месеци, а изматената печена, сушена пиперка е одличен избор. Како што вели самиот не можел да поверува кога дознал, но овој зачин е одличен за деца. Секако, покрај него, тој откри и други зачини кои можат да им помогнат на вашите што не јадат конечно да изедат сè.

Мелена печена, сушена пиперка може да се додаде на деца од 8 месеци. На почетокот не можев да поверувам, но еве зошто. Нема ефект на слузницата на желудникот, но го подобрува постоечкиот вкус на храната во која се додавa.
На пример, пире од компири што се благи за деца, не би одело со ова. Исто е и со шафран. Кога додавате шафран на нешто што децата не го сакаат, но мора да внимавате што сакаат, го подобрувате природниот вкус на храната и сè ќе има подобар вкус. Зачините не мора да бидат само надразнувачи, туку и засилувачи на природните вкусови кои постојат во храната“, изјави Перишиќ во гостувањето во програмата „Јутро“. на ТВ Прва.

Иако сите знаеме дека зачинетата храна може да биде многу иритирачка, па дури и штетна доколку се зема во големи количини, докторот објасни дали може лошо да влијае и на децата:
„Вака велат, дај му малку, на врв од лажичка, да пробаме прво, па детето, па кога ќе видиме како ќе реагира, полека ќе го зголемиме, се плашиме да не се зголеми секретот на стомачна киселина, па не мора да значи дека ќе се случи. Биберот не е потребен бидејќи е многу иритирачки. Знаете што уште се додава? Оригано! Ориганото се додава за да се промени постоечкиот вкус на она што е непријатно “, изјавија доктор.
Децата во периодот околу 8 и 9 месеци често одбиваат храна, но лекарот најде решение и за нив.

„Многу се занимавам со анорексија и одбивање храна на бебиња во 8-ми и 9-ти месеци кои инаку се здрави бебиња и не јадат ништо. А потоа се занимавав со тоа како да го зголемам постоечкиот потенцијал за вкус во храната. Сушен, мелен лук може се додава ако правиме месо за деца Се става на месо и постепено ја зголемуваме количината.Мораме да преминеме од 7-8 на 12 месеци , од храна за бебиња во храна за мали деца Ова е најкритичниот период бидејќи мора да се навикне на зачинета храна “, рече тој и откри уште еден трик за супа кој е одличен.

„Можете да додадете рен во супата , но не претерувајте. Една кафена лажица, промешајте и вкусете. Мора да биде свеж рен и така се воведуваат полека. Исто така, 100 гр црно грозје или две смокви дневно се антиоксидантни бомби.
Кога станува збор за бебињата кои валкаат со каша , докторот вели дека шафранот е идеалното решение.
„Земете малку шафран. Тој нема посебен вкус, но ги подобрува тие природни вкусови и бебето ќе почне да го јаде она што не го јадело“, заклучил д-р Перишиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *