May 17, 2024

Пет силни причини ќе ви го направат пиењето на овој сок навика и за вас
Ако сте љубители на кисели краставички , имаме прекрасна вест за вас – сокот што останува во вашата тегла откако ќе ги изедете е исто така многу здрав!

Киселите краставици содржат многу вода и минерали, најмногу калиум, магнезиум и манган, па се одлични за хидратација и детоксикација.

Исто така, вкусните кисели краставички имаат моќ да го регулираат крвниот притисок и да го подобрат варењето. Одлични се и за отстранување на сите штетни материи од телото, а се вистинска ризница на витамин А, влакна и силициум , кој е важен за здравјето на кожата.

Сè што може да се направи со сокот што содржи кисели краставички, плус уште 5 одлични работи!

Спречува дехидрација и ја гаси жедта Доколку сте многу жедни, наместо вода испијте малку сок од кисели краставички. За брзо гасење на жедта, потребно е да внесувате калиум и натриум , а бидејќи овој напиток ги содржи двата минерали, веднаш ќе ве освежи.

Ги опушта мускулите Доколку се чувствувате исцрпени после тренинг, испијте го овој сок. Ќе ја ублажи болката во мускулите и ќе им помогне да се опорават што е можно поскоро.

Евтина замена за спортски пијалоци Пијалоците што ги пијат спортистите воопшто не се евтини, но сокот од кисели краставички е, а содржи се што ви треба, пишува MyHealthyFoodTips.com.

Вбризгување витамини и антиоксиданси Верувале или не, сокот од кисели краставички содржи голема количина на витамини Ц и Е. Полн е и со антиоксиданси, а оваа комбинација ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ја подобри општата состојба на организмот.

Помага за слабеење Исто како и јаболковиот оцет , сокот од кисели краставички може да ви помогне да изгубите тежина ! Пијте барем една лажица дневно и брзо ќе видите подобрување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *