July 19, 2024

Емилија Џорџ, поранешна ВИП стјуардеса , ја шокираше јавноста со признанието што доживеала и видела во авионите од прва класа. Таа беше присутна во многу бизарни ситуации , кои не можете ни да ги замислите.

Имено, поканите за интимна вечера, несоодветното допирање, неочекуваните посети во хотелот, но и многу други незамисливи работи можат да бидат составен дел од работата на стјуардесите на ВИП летовите.

Од вечера од милион долари до салата од 700 долари. Парите не се проблем кога можеш да си дозволиш приватен авион. Видов спортски сали во авионот, диско соби со стриптиз барови и златен трон – опишала Емилија.

Во текот на нејзината кариера богатите и славните ја прашувале речиси невозможни работи. Еден таков, на пример, беше ангажирањето на дувачки оркестар составен од 200 членови како знак на добредојде на клиентот.

Но, нивната фантазија немаше крај. Па платила сметка за такси од 660 долари за да го земе кавијарот. Имаа и принудно слетување на половина пат за да можат патниците да јадат во Мекдоналдс.

Имаше и сосема луди барања како онаа да им се послужи лосос на кој цел живот се свири класична музика – рече таа.
Имаше и предлози. Еден сопственик на приватен авион побара неговиот екипаж да носи „откачени“ униформи , а секој што ќе се спротивстави ќе биде отпуштен.

Од друга страна, убавата страна на оваа работа, како што истакнува Емилија, е бакшишот од 4.000 долари , подароци кои вклучуваат скапи Rolex часовници, чанти Hermes и ВИП билети за разни настани.

Кога престојувале во град, сместувањето би се обезбедувало во најлуксузните хотели, а јаделе во најелитните ресторани. Често се случувало да добие возач и личен асистент. Исто така, таа имала буџет за униформи.

Животните како соколи, младенчиња лавови и мајмуни патувале со сопствениците на авионот , па таа морала да биде подготвена за неочекувани гости. А квалификациите што треба да ги имате за оваа работа се многу трпение, дискреција, како најважна ставка, но и брзо размислување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *