June 25, 2024

Во морето на различни диети тешко е да се избере вистинската, додека има се повеќе нездрави кои доведуваат до гладување без да дадат позитивни резултати. Една од поздравите намирници, која е одличен сојузник кога станува збор за губење тежина, е Хељдата.

Конзумирањето каша од хељда, која се смета за еден од најздравите оброци , може да донесе неверојатни резултати.
Покрај тоа што помага при слабеење , нејзиното лековито дејство е докажано и за бројни здравствени проблеми. Бидејќи ја подобрува меморијата, Хељдата се нарекува и идеална храна за мозокот.

Чајот од цвет од хељда има лековито дејство на органите за дишење и белите дробови, а мешавината од листови и цветови од хељда ја третира атеросклероза на крвните садови.

Како што напоменавме, таа е особено важна за слабеење, а диетата заснована на конзумирање на оваа храна по 2 недели може да доведе до губење од 7 до 10 килограми , а во исто време да го исчисти телото и да го одмори стомакот и цревата.

Принцип на исхрана. Навечер зрното прелијте го со врела вода, исцедете ја водата и повторно прелијте го со врела вода (1 чаша хељда во зрно – 2 чаши вода). Можете да подготвите 1, 2 или 3 пати, колку што сакате. Пробајте еднаш и ќе се прилагодите според вашиот апетит.

Покријте и оставете преку ноќ (не варете). Подготвен е за употреба наутро.
Хељда е дозволено да јадете колку сакате, без зачини, сосови и сол (дозволен е само соја сос). Во текот на денот пијте 1 литар кефир (не повеќе од 1%-1,6%). Пијте вода колку што сакате, но не помалку од 1,5 литри дневно. Можете да пиете и зелен чај со вода.

Дозволено е и кафе, но не повеќе од 2 шолји дневно, без шеќер. Препорачливо е последниот оброк да го имате 4 часа пред спиење. Како и со секоја диета, се препорачува да се земе мултивитамин.

Во текот на денот, можете да земате овошје и зеленчук (јаболко, портокал, салата од зелка, зелен зеленчук, сливи, лажица мед). Можете да јадете сецкан зелен зеленчук – спанаќ, брокула, бриселско зелје, грашок… Без сол и други зачини.

Диетата со хељда не е гладување, па затоа не треба да чувствувате глад.

Уште една напомена: кога ќе завршите со диетата, не мерете се веднаш, почекајте уште 3-4 дена, па дури потоа стапнете на вагата (бидејќи чистењето на телото продолжува уште неколку дена, по завршувањето на оваа диета).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *