April 18, 2024

Ако имате домашен сиров мед и домашен јаболков оцет, користете ја оваа комбинација за да го разбудите вашето тело наутро.

Отсекогаш се верувало во придобивките од јаболков оцет и мед . Измешани заедно, оваа комбинација го прави совршениот утрински и пијалок за будење на целото тело.
Ви пренесуваме 10 здравствени придобивки од совршената комбинација на јаболков оцет и мед :

Подобро здравје и елиминација на болки во зглобовите (добро за болка од артритис)
Елиминација на киселина и олеснување.
Подобрување на дигестивното здравје, вклучително и проблеми со запек.

Губење на тежина
Го намалува нивото на холестерол и го намалува крвниот притисок
Ја ублажува болката во грлото
Повеќе енергија

Младешки изглед и подобра состојба на кожата
Лек за лош здив
Намалување на воспалението

Зошто е ова добитна комбинација? Придобивките од овој пијалок може да се објаснат врз основа на хемиските својства на состојките и нивната интеракција со телото. Многу експерти веруваат дека се разболуваме кога нашето тело станува претерано кисело (pH под 7).

Оцетот е природно кисел, но кога се консумира, станува алкален. И медот има ниска pH вредност, но ја зголемува алкалноста на телото во моментот на консумирање.

Овие две супстанци се совршен начин да го ослободите телото од прекумерната киселост поради стресниот начин на живот и консумирањето нездрава храна и пијалоци. Нашите тела функционираат најдобро и најздраво кога pH вредноста на телото е помеѓу 7,0 и 7,4, малку алкална.

Како да направите пијалок од јаболков оцет и мед:1 лажичка сиров мед и 1 лажичка јаболков оцет (ако можете да го толерирате вкусот, зголемете ја дозата на 1 голема лажица) 1 чаша топла вода.

Кога да го пиете ? Најдобро е смесата да се пие на празен стомак, наутро. Консумирајте го околу 20-30 минути пред јадење. Бидете доследни и користете го секојдневно.

Некои предлагаат да го зголемите внесот на два, па дури и три пати на ден, во зависност од вашите потреби и толеранција на вкус. Јаболковиот оцет може да комуницира со диуретици, лаксативи и лекови за дијабетес и срцеви заболувања, па ако планирате да го користите секојдневно, проверете кај вашиот лекар за да избегнете интеракции со лековите што ги земате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *