June 20, 2024

Каранфилчето е специфичен зачинет вид дрво што расте во тропските предели на Азија. Станува збор за зимзелено дрво кое е високо 12 метри, а со сушењето на цветовите се создава ароматичен зачин.

Истражувањата покажаа дека маслото од каранфилче има околу 25 многу важни состојки. Најчести и најважни фенолни соединенија се еугенол (76,8 проценти) и бета-кариофилен (17,4 проценти), алфа-хумулен (2,1 проценти) и еугенол ацетат (1,2 проценти).

Богат е со фенолни соединенија, есенцијално масло и е покорисен од варениот, а има и малку влакна и протеини. Моќта е во специфичните фенолни соединенија, кои се многу повеќе од кое било друго овошје, пишува „ Србија Данас “.

Експертите припишуваат многу други позитивни ефекти врз телото. Неговото масло се користи за антипаразитарно чистење на дигестивниот тракт бидејќи ги убива сите микроскопски видови паразити, ефикасно е против кандида и други габи, како и против бактерии и стрептококи.

Дејствува како антихистамин и помага во растворање на згрутчувањето на крвта, намалување на високиот крвен притисок и холестеролот. Ја ублажува болката, особено забоболката, го регулира шеќерот во крвта, ја елиминира мачнината и ја подобрува функцијата на црниот дроб.

Се користи во прехранбената индустрија бидејќи ја штити храната од процеси на гниење, а во диететиката за многу здравствени проблеми“, вели нутриционистот Оља Мартиниќ и додава:

„Еугенолот го зајакнува имунолошкиот систем и има силно антиинфламаторно дејство, па во таа смисла каранфилчето е храна која придонесува за подобро здравје. Има и антиканцерогени ефекти. При готвењето многу е важно да не се превари, а температурата е многу поважна од времето на готвење.

Нутриционистот Бранимир Долибашиќ додава дека неговата употреба е одлична во препарати за надворешна употреба, како етерично масло, крем состојка или масло.

Исушените пупки ставете ги во вода на 60 Целзиусови степени. Штом ќе го помирисате, значи дека ги ослободил есенцијалните масла и е готов. Оставете да се излади и спремни за употреба.

Благодарение на неговото антисептично и аналгетско дејство, се користи и во стоматологијата за надворешна употреба. Имено, во некои земји стоматолозите го користат неговото масло за дезинфекција на забите пред операција. Тоа е суперхрана полна со антиоксидантни и антиинфламаторни состојки, а како зачин одлично оди со месо или риба и во чорби, вели тој.

Експертите нагласуваат дека не треба да се јаде многу поради силната арома. Тајната е во умереноста Интензивните органолептички својства не ‘чуваат’ од прејадување. Количината што ја додаваме во компот или чај е неколку чешниња на 1-2 литри течност – вели нутриционистот Оља Мартиниќ.

Како и другите хербални супстанци, каранфилчето не е лек. Има благ стимулирачки ефект. Треба да го знаеш неговото место. Многу повеќе се користи во форма на масло, а помалку како зачин, што е штета бидејќи може значително да го подобри вкусот на храната. На пример, зачинете го свежото сирење со каранфилче и ќе добиете сосема нов вкус. Можете да го додадете и во сладолед – заклучи Долибашиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *