February 23, 2024

Дали некогаш сте слушнале за солени облоги? Солениот раствор кој се користи за медицински цели може да направи чуда. Оваа приказна ја прочитавме во еден стар руски весник и ви ја преведуваме целосно:

„За време на Втората светска в0јна, работев како постара медицинска сестра во теренските болници кај хирургот II Шелгов. За разлика од другите лекари, тој успешно користел хипертоничен солен раствор во лекувањето на ранетите.

Ќе нанесе голема салфетка на огромната површина на контаминираната рана, натопена во физиолошки раствор. По 3 до 4 дена раната станала потполно чиста, розова, а температурата и да била висока, паѓала на речиси нормално ниво, по што ставал гипс маса. По 3 до 4 дена, ранетите повеќе не биле во животна опасност. Хипертоничниот раствор делуваше многу ефикасно.

Околу 10 години по војната користев метод на Шелг за лекување на забите, како и за компликации предизвикани од кариес – имав гангрена на забите. Олеснувањето ми дојде за две недели. После тоа, почнав да го проучувам ефектот на солен раствор на болести како што се холециститис, нефритис, хроничен апендицитис, ревматски срцеви заболувања, воспалителни процеси во белите дробови, ревматизам во зглобовите итн.

Кога би го примениле ова решение кај моите пациенти, позитивните резултати би дошле многу брзо. Во текот на кариерата работев и во клиники каде со физиолошки раствор се спасуваа многу тешки случаи. Што може да направи обичниот солен раствор: Секогаш треба да го имате дома!Успешно третиравме хематоми, бурзитис, хроничен апендицитис…

Факт е дека физиолошкиот раствор има својства на апсорпција и црпи течност со патогена флора од ткивата.
Еднаш застанав во едно мало село за време на моите патувања. Таму најдов една жена која се бори да ги спаси своите деца од голема кашлица. Непрестајно и болно кашлаа. Во текот на ноќта им ставам облоги со солена вода на грбот. По час и половина кашлицата престанала и не се појавила до утрото. По 4 преливи, болеста исчезна без трага.

На споменатата клиника каде што работев, хирургот ми предложи да пробам физиолошки раствор за лекување на туморот. Мојот прв пациент беше жена со тумор на лицето. Имаше раk кој беше црвен, зголемен и од него течеше сиво-кафеава течност. Почнав да и го мијам лицето со солен раствор, а потоа и ставив облоги натопени со овој раствор на лицето. По првото третирање , туморот стана блед и намален.

По второто третирање , стана уште побледо и се чинеше дека значително се намали. И по четвртото третирање, младежот ја доби својата првобитна форма. Со петтото третирање третманот беше завршен без операција.
Мојот друг пациент беше млада девојка со аденом на дојката. Таа имаше закажана операција. Ја советував неколку недели пред операцијата да стави облоги со солена вода на градите. Само замислете дека подоцна немаше потреба од операција. Повторно ја сретнав девет години по третманот, се чувствуваше добро и немаше никакви симптоми на оваа болест.

Мојот трет пациент беше наставник со аденом на простата. По девет премази со солен раствор, овој проблем беше решен. Жена која имала обилно крвавење ја излечила болеста со нанесување физиолошки преливи.
Многу е важно кога користите хипертоничен солен раствор, тој да биде 10 проценти. Не повеќе. Уште подобро е да се користи оној со 8 проценти, не повеќе од тоа.

Пациентите често ме убедуваа дека физиолошкиот раствор им помага да го потиснат течење на носот, како и да ја спречат главоболката со ставање облоги од овој раствор на вратот и челото.

По час и половина, облогите целосно го спречија течењето на носот, а до утрото силните главоболки исчезнаа. При првите знаци на настинка ставаат завои на челото и вратот. Три до четири слоја мека крпа, натопена во солен раствор и нанесена на челото или вратот пред спиење. Исто така, доколку чувствувате дека студот зафатил, ставете ги овие облоги на грб и оставете ги да делуваат преку ноќ. Заздравувањето се постигнува по 4 до 5 облоги.

Пред неколку години, мојот братучед дојде со ќерка му која боледуваше од акутен напад на холециститис. Една недела натопував памучна крпа во овој раствор и ја ставав на девојката. Свиткана во четири слоја и навлажнета со овој раствор, ја ставам крпата од левата града до средината на линијата на стомакот, ширината од градната коска и белата линија на абдоменот до задниот дел на ‘рбетот.

Цврсто го завиткав во сув завој. После 10 часот ги извадив облогите и на ова место ставив облога со топла вода. Ова се прави за да се прошират жолчните канали и да се овозможи задебелената жолчка маса слободно да помине низ цревата. Девојчето било излекувано, подоцна немало никакви здравствени проблеми.

Сум слушнал и за примери за излечени жени од рак на дојка, но не присуствував, па не би зборувал за тоа подетално.
Доколку сакате да ги користите овие премази, моја препорака е да земете солен раствор со 10 или 8 проценти и тоа ни помалку ни повеќе. Преклопете ленена или памучна крпа (како крпа) во 4 слоја и натопете со солена вода. Внимавајте крпата да не истекува, но да не е премногу сува. Сув завој е извртен над кој ги прицврстува овие облоги.

Ако имате други проблеми со белите дробови освен крварење, предлагам да ставите облоги со солена вода на грбот. Би било добро да се знае точната локација на воспалението. Ако ставате облоги на стомак, добро прицврстете ги, бидејќи до утро стомакот ви попушта, а лабавите облоги не помагаат.

Мојот совет е секој што има здравствени проблеми, а медицинските установи веќе не можат да им помогнат, да ги пробаат овие физиолошки облоги- тие можеби ќе ви помогнат исто колку што им помагаат на моите пациенти“.

Како да направите солен раствор: Солен раствор по многу поволна цена можете да го најдете во секоја аптека, но доколку сакате сами да го направите, еве како можете да го направите тоа:

Во 1 литар вода ставете 90 грама кујнска сол (т.е. 3 полни лажици сол). Добро промешајте и како резултат се добива 9% солен раствор. Запомнете: потопете 8 слоеви памучна газа во физиолошки раст и оставете 1 минута, а потоа процедете. На болното место ставете 8 слоеви газа и оставете го до утрото. Соблечете сè наутро и повторете ја оваа постапка следната вечер.

Со овој едноставен третман ќе го елиминирате и излечите внатрешното крварење; тешки внатрешни и надворешни модринки; внатрешни тумори, гангрена; исчашувања; воспаление на зглобовите и други воспалителни процеси во организмот, пренесува Курир

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *