May 21, 2024

Без разлика каков став имате кон првиот утрински оброк, тој може да го подобри вашето здравје и позитивно да влијае на големината на вашиот струк.

Проблемот настанува кога избираме калориски „бомби“, односно храна полна со шеќер и масти, кои имаат спротивен ефект од саканиот.

Не избегнувајте протеини. Кафето со млеко и слатките колачи се вообичаен избор ако првиот утрински оброк го јадете надвор од дома. Тоа е фина комбинација за очите и желудникот на кој, за жал, му недостасуваат протеини.

Истражувањата покажаа дека појадокот базиран на протеини го балансира нивото на шеќер во крвта и ги намалува ненадејните напади на глад. Започнете го денот со две тврдо варени јајца и едно јаболко.

Не претерувајте со сок. Овошниот сок може да биде одличен извор на витамини и минерали, но не е добра замена за овошјето. Еден портокал има околу шеесет калории, додека една чаша сок од истото овошје е речиси двојно повеќе. Треба да се напомене дека сокот нема диетални влакна, кои овошјето ги има во изобилство. Една нова студија објавена во списанието „Апетит“ исто така покажа дека луѓето кои пијат многу сок имаат повисок крвен притисок од оние кои го прават тоа само повремено.

Обрнете внимание на големината на храната. Верувале или не, големината на храната влијае и на количината на храна што ја внесувате во организмот. Студијата покажа дека луѓето јадат до осумдесет калории повеќе по оброк кога консумираат помали снегулки.

Главната причина за тоа е што посакуваната сума ја мерат со „едукативна“ метода.
Ако веќе сакате да внимавате на исхраната, измерете ја храната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *