June 20, 2024

Кога мислите на јаглени хидрати, компирите можеби се меѓу првите намирници што ќе ви паднат на ум. Исто така, повеќето луѓе веројатно се свесни за фактот дека јадењата со компири, како што е помфритот, не се здрави како стапчињата од морков или целер, но и дека претерувањето со нив може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести поради високата содржина на масти и сол.

Сепак, иако има толку лоша репутација, компирот е нутритивно многу богата храна, која го снабдува организмот со сложени јаглехидрати и други вредни материи.

Компирот со средна големина со кора, тежок околу 213 грама, содржи околу 164 калории и 4,5 грама влакна, речиси 20 отсто од дневната потреба за калиум, 46 отсто од дневната потреба за витамин Ц и 4,4 грама растителни протеини. Заедно со многу други хранливи материи, тој е добар извор на витамини, вклучувајќи го и витаминот Б6.

Многу луѓе мислат дека слатките компири се подобри за здравјето, но тоа всушност не е точно – вели нутриционистката Ејми Гудсон.

Хранливата вредност на двете намирници е многу слична, со тоа што белиот компир има повеќе калиум, а слатките компири повеќе бета-каротен, што им ја дава портокаловата боја.

Ќе ја подобри работата и здравјето на вашите црева. Кога јадете премногу топол компир, нивниот скроб брзо се разложува на гликоза, што го зголемува шеќерот во крвта. Скробот во ладниот компир е познат како скроб од тип 3, кој делува и како растворливи и нерастворливи влакна. Поради тоа колку се отпорни на варење, шеќерите од овој скроб не се апсорбираат во крвотокот. Наместо тоа, отпорниот скроб се движи во дебелото црево, каде што се разградува од здрави бактерии. Потоа служи како пребиотик со кој се хранат.

Лесно ве заситува и ви помага да изгубите тежина. Нискокалорични, богати со вода и умерени влакна и протеини, една порција компири може да биде добра за слабеење, особено кога ќе размислите колку заситуваат.

Сепак, тоа може да предизвика зголемување на телесната тежина. Самите компири не се калорични, но начинот на кој се подготвуваат и големината на порцијата прават разлика. На пример, една чаша гратин од компир на база на путер, прелиена со презла, чедар сирење и млеко, содржи 323 калории и 11,6 грама заситени масти.

Редовното консумирање помфрит е исто така познато дека предизвикува зголемување на телесната тежина. Студија од 2007 година од The ​​American Journal of Clinical Nutrition покажа дека јадењето пржена храна како помфрит е директно поврзано со дебелината.

Може да ви го подигне шеќерот во крвта. Зголемениот шеќер во крвта со текот на времето може да доведе до преддијабетес, инсулинска резистенција и дијабетес тип 2. „Клучот е да се комбинираат компирите и другите видови јаглехидрати со протеини како посно говедско месо, пилешко, риба или јајца“, советува Гудсон. – Протеините помагаат во забавување на варењето и на тој начин придонесуваат за спречување на скокови на шеќерот во крвта.

Пржениот компир негативно влијае на меморијата. Потенцијалното влијание на компирот врз здравјето на мозокот повторно се сведува на начинот на кој тие се подготвуваат.
„Студиите ги поврзуваат пржените компири и другите пржени јадења со намалена концентрација и меморија и зголемени воспалителни реакции во мозокот“, вели нутриционистот Мари Виртц.

Една студија објавена во „Journal of Nutritional Science“ покажа дека учесниците чија диета вклучува најмногу пржена храна имаат најниски резултати на тестовите за меморија и когнитивни способности.
Пржениот компир го поттикнува стареењето на кожата. Јадењето премногу пржена храна може да резултира со оштетување на клетките и воспаление, што може да го забрза процесот на стареење. Воспалителниот одговор на кожата е забележлив во видливите знаци на ослабена еластичност на кожата – брчки, оток и акни – вели нутриционистот Џон Бурдос.

Меѓутоа, ако навистина уживате во помфрит, Бурдос предлага да го подготвите со кора и да го подготвите на пареа или во рерна. Може да имате повеќе енергија за физички активности.
Според Гудсон, компирите со средна големина се одличен извор на јаглехидрати и други хранливи материи, а идеален начин за нивна подготовка е со варење или печење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *