July 21, 2024

Просто како грав, велат многумина, но не е така едноставно да се подготви грав, кој сè уште е меѓу најомилените јадења кај нас. Главното прашање кога некој го подготвува е дали може да се готви некако побрзо.

Постојат различни теории и трикови кои не вклучуваат натопување на гравот во ладна вода претходната вечер .

Една од опциите е да користите експресен лонецк, кој во голема мера го скратува процесот на готвење, а не само за грав. И ако немате експресен лонец, тогаш ќе треба да примените некои од овие совети кои поискусните готвачи ги користат со години.

Добра идеја е да додадете 1 лажичка сода бикарбона во водата кога првпат готвите грав. Оставете го гравот да врие најмалку 15 минути, а потоа исцедете ја водата и додадете малку масло . Добро измешајте за да бидете сигурни дека маслото е распоредено низ секое зрно.

Во гравот се додава ладна вода во сооднос 4:1, се додава 50 мл ракија и се вари. Оставете го да врие 45-50 минути и треба да имате целосно сварен грав.

И последно, но не и најмалку важно – времето за готвење грав зависи пред се од нивниот вид и квалитет. Неквалитетниот и стар грав можеби никогаш нема да се свари до совршенство, без разлика на времето што го поминуваат во тенџерето.

Затоа, ако и вие сакате вкусна јанија од грав или ги подлижнувате усните само на спомнување на чорба од грав, облечете ги престилките и трк во кујната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *