February 26, 2024

Необична и нетипична арапска принцеза на прв поглед, таа се спротивставува на рестриктивните закони кои ги дискриминираат жените во нејзината земја и не го носи традиционалниот хиџаб за да биде покриена.

Животот на поранешна арапска принцеза Амира Ал Тавел е како бајка што може да се запише на страниците на цела книга. Иако е во доцните триесетти и се уште е млада, оваа принцеза поминала низ големи искуства и на прагот на полнолетството. Како средношколка од просечно семејство, таа требаше да го интервјуира арапскиот принц Ал Валид бин Талал ал Сауд, не знаејќи дека тој ќе биде нејзиниот иден сопруг.

Иако беше 29 години постар од неа, тоа не ги спречи да започнат заеднички живот и Амира постепено да стане дел од благородниот арапски свет.

На прв поглед, необична и нетипична арапска принцеза, таа се спротивставува на рестриктивните закони кои ги дискриминираат жените во нејзината земја и не го носи традиционалниот хиџаб за да биде покриена. Таа стана симбол на отпорот и феминизмот во исламскиот свет.

Средбата на поранешната арапска принцеза со нејзиниот сопруг сите ја сметаат за судбоносна и повеќето ја толкуваат и наоѓаат смисла во нејзиното име, што на персиски значи „принцеза“. Нејзината бајка започна во 2008 година кога се омажи за својот, но и редовен принц, но бракот траеше 5 години, по што двајцата сопружници се разделија.

Иако никогаш немаше официјално соопштение или изјава, што беше во средината и што придонесе за пропаѓање на бракот, се шпекулираа дека принцот не сака деца и покрај тоа што Амира сака да се исполни во улогата на мајка. Ал Валид имаше два пропаднати брака и многу деца зад себе и очигледно немаше визија да продолжи да го шири своето семејство.

Како што истакнаа многу медиуми, Амира беше неговата „трофејна“ сопруга, млада и убава, која сакаше да ја покаже на јавноста. Кога го сфатила тоа, му ги предала документите за развод и станала првата арапска принцеза која јавно се спротивставила на својот сопруг.

Иако Амира како млада девојка имала различни цели и во иднина се гледала себеси како докторка, тие желби не се оствариле. Сепак, тоа не ја спречи да студира и да се изградува преку образование во друга област.

На почетокот се фокусирав на моето образование, ако човек не е образован нема сигурност и ја губи довербата во себе. Ова е причината што прво решив да студирам, а потоа се вклучив во добротворни проекти и работев на управување со семејни фондации – изјави во една прилика Амира.

Денес таа е многу успешна и се бори за вистинска дама во Саудиска Арабија. Иако животот на разведена, независна и без хиџаб жена во таа земја е донекаде предизвикувачки и тежок, таа сака да живее по свои правила.

Перцепцијата на општеството е целосно променета и разведените жени не се осудени на исмејување од околината, бидејќи можат да бидат независни и да носат важни одлуки. Нејзината цел е да им покаже на девојките дека не постојат принцези или бајки, туку дека тие самите можат да ги направат со помош на силен дух и напорна работа што ќе ги негуваат.

Амира дипломирала бизнис администрација на Универзитетот „Њу Хевен“ во САД и денес е позната низ целиот свет како глобален филантроп. Модните критичари даваат позитивни оценки за нејзиниот стајлинг и таа важи за една од најстилските дами во арапскиот свет.

Дека сè уште има големи цели, но и дека не ја затворила вратата на љубовта, покажува и фактот што поранешната принцеза по пропаднатиот брак се омажила за бизнисменот милијардер Калифа бин Бути Ал Мухаири во 2018 година. Тие добија син во брак, а медиумите на големо пишуваа за нејзината венчавка од бајките на Азурниот брег.

Нејзиниот сегашен сопруг е седмиот најбогат бизнисмен во Обединетите Емирати. Кој знае, можеби сега живее вистинска бајка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *