May 17, 2024

Иако има луѓе кои го избегнуваат, други едвај чекаат да се појави на пазарот за да уживаат во неговиот лут вкус

Поради неговиот карактеристичен мирис, има гурмани кои го избегнуваат младото кромидче, но мнозинството кои го сакаат вкусот и мирисот го јадат целосно, како салата или го додаваат во многу јадења.

Младиот кромид припаѓа на тревни растенија, има издолжени и рамни лисја. Се смета дека потекнува од централна Азија, а оттаму се проширил на медитеранската област. Неговите лековити својства биле веќе познати во древниот Египет, бидејќи има антибактериски својства, па му помага на телото да се бори против бактериите и вирусите.

Тоа влијае на здравјето на коските. Содржи витамин К, кој ќе му помогне на телото да апсорбира повеќе калциум. Само еден кромид содржи околу 20 отсто од препорачаната доза на витамин К, кој е важен за густината и јачината на коските, пишува „D’elephant.au“.

Сепак, тука има заплет! Зелениот дел од младиот кромид не треба да се фрла, бидејќи содржи вистински извор на здравје.

Содржи многу каротеноиди кои позитивно влијаат на здравјето на очите. Содржи витамин А, кој е важен за производство на протеини во очите, кој е директно одговорен за добриот вид.

Го штити нашето срце Содржи антиоксиданси кои ги штитат клетките во телото од оштетување предизвикано од слободните радикали. Може да ја подобри циркулацијата на крвта и да спречи тромбоза.

Го намалува холестеролот. Зелениот дел од младиот кромид често го фрламе и тука се наоѓа вистинскиот извор на здравје. Се смета дека го намалува холестеролот и го регулира нивото на шеќер во крвта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *