May 17, 2024

Јелена Розга откри каква диета практикува со години и на што ја должи својата топ форма

Хрватската пејачка Јелена Розга неодамна го прослави својот 45-ти роденден, а со оглед на тоа дека важи за една од најнегуваните жени на овие простори, многумина мислат дека е барем 10 години помлада. Пејачката ги откри своите мали тајни, и што е заслужно за нејзиниот младешки изглед.

Многу спијам, никогаш не консумирам алкохол. Не знам каков вкус има виното и другите производи. Најчесто пијам само вода, пред неколку години се откажав од газираните сокови, пред се поради срцето и тироидната жлезда . Одам на масажи, светлосни терапии и се шминкам многу малку, вели Јелена.

Беспрекорната, порцеланска кожа стана нејзин заштитен знак, а криењето од сонцето е уште еден доказ за тоа како прекумерното изложување на сонце влијае на квалитетот на кожата.

Не излегувам на сонце, се чудеа, затоа што сум толку бела, а сум од Сплит, но сега се навикнаа да бидам јас, истакнува пејачката.

РОЗГА е позната по својата фит фигура, која, сепак, не е одговорна за напорните тренинзи.
Не тренирам, но сум многу активна и енергична, тоа многу ме истрошува. Веројатно и генетиката и класичниот балет, што ги правев пред да почнам да пеам во групата „Магазин“, па сега можам да си дозволам да јадам бурек, да пијам јогурт и да спијам по концертот, изјави Јелена за ТВ Прва.

Сплитската пејачка има 57 килограми, а како што во една прилика кажа, не може да се здебели поради проблеми со штитната жлезда.

На Јелена во 2006 година и беше дијагностициран хипертироидизам, а пред четири години тахикардија. Пејачката тврди дека поради здравствената состојба со години е на иста тежина.

Проблемите со тироидната жлезда не ми дозволуваат да се здебелам ни половина килограм, но тоа е поврзано со генетиката и тоа што живеам покрај море.

Тироидната жлезда понекогаш може да ме измами, но генерално се чувствувам добро. Не се откажувам, само насмевка на моето лице и позитивност. Сепак, таа не крие дека е голем гурман и дека мора да се грижи што јаде.

Внимавам што јадам, иако сум голем гурман. Се трудам храната што ја јадам да биде лесна и здрава. Јадам неколку пати на ден, но во помали количини, бидејќи тоа му одговара на моето тело. Понекогаш си давам одмор и се опуштам. Сакам медитеранска храна, полесна исхрана, која содржи многу овошје, зеленчук и риба. Во зима обожавам да јадам печени костени, објаснува Розга.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *