May 17, 2024

Неверојатно детална фотографија од Месечината која ги покажува сите нејзини кратери, бои и текстури ги воодушеви луѓето ширум светот, а таа не беше снимена од телескопите на НАСА.

„Тешката“ снимка од 174 мегапиксели, на која во детали се прикажани боите на Месечината, кратерите и светлата аура, е направена од двајца американски астро-фотографи.

Ендрју Мекарти, фотограф познат по своите многу детални фотографии, се здружил со планетарниот научник и колега фотограф Конор Метерн, пренесува CBS News.

Мекарти направи повеќе од 200.000 детални фотографии од Месечината од Аризона, покривајќи го секој сантиметар од нејзината површина, додека Матерн се фокусираше на бојата, правејќи уште 500 фотографии кои ги истакнаа црвените, сивите, сините и кафените кои помагаат да се создаде обединета целина.

Потоа ги нареди фотографиите една врз друга и ги поминаа следните девет месеци приспособувајќи ги и уредувајќи ги податоците додека не се заврши конечната слика.

„Ендру беше за деталите, додека јас за боите“, рече Метерн во интервју за NPR, „Тоа ни овозможи да добиеме полна месечина“.

Сликата стана вирална набргу по нејзиното објавување во саботата, која Мекарти ја опиша како „најдеталната слика на Месечината досега“.

Мекарти ја нарече сликата „Лов по Артемида“ и рече дека тоа е „заедничка почит“ на претстојната мисија на НАСА Артемида I. Оваа мисија ќе ги врати астронаутите на Месечината за прв пат од 1972 година.

Да видете повеќе слики кликнете ТУКА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *