June 25, 2024

Многу родители го замислуваат денот на свадбата на своето дете со возбуда . Потоа, кога ќе станат баба и дедо, повторно го имаат ова исчекување. Иста беше и оваа баба која ја раскажа својата приказна..

Уште од мала ја замислувала венчавката на нејзината единствена внука Клара. Толку многу што со години штедела пари за да ја плати. Потоа, кога конечно се приближуваше денот, нејзината внука ја отстрани од списокот на гости. Еве што се случи потоа.

Агнес цел живот се грижела за луѓето кои и биле најважни. Таа апсолутно ја обожаваше нејзината внука Клара додека растеше. Девојчето, сега млада жена, ги поминуваше сите лета растејќи во куќата на Агнес. За жал, кога Агнес имаше 75 години, почина нејзиниот сакан сопруг Едвард.

Набргу по тоа здравјето на Агнес почна да се влошува. Таа се преселила во Њујорк за да живее со нејзиниот син и неговото семејство. На почетокот работите одеа многу добро. Семејството беше многу љубезно и грижливо кон Агнес. Меѓутоа, работите се сменија кога лекарите ѝ дијагностицираа на Агнес деменција. Агнес слушнала дека нејзиниот син се расправа со сопругата за нејзината грижа секој ден.

Неговата сопруга Линда сакала да ја пресели Агнес во дом за стари лица. Таа, исто така, беше загрижена за тоа колку ќе чинат третманите бидејќи состојбата на Агнес на крајот се влоши. Знаеше дека нејзиниот син ја сака, но ја боли непријателството што го чувствуваше од нејзината снаа. Агнес се чувствувала лошо што им направила проблеми во бракот. Сепак, Агнес одлучила да остане во куќата, пред се заради нејзината внука Клара. Таа апсолутно ја обожаваше својата внука и сакаше да поминува време со неа. Знаеше дека веројатно не и останало многу време. Секако, тогаш била пресреќна кога дознала дека Клара е свршена. За неа беше бесценето да ја види внуката во венчаница.

Таа отишла кај нејзиниот син и неговата сопруга за да им каже дека сака да и ги даде парите на Клара – вкупно 25.000 долари. Тие се согласиле да ги прифатат парите бидејќи Агнес сигурно знаела дека нема многу време да ги потроши.

Сепак, само неколку недели по венчавката, Клара на сите им приреди изненадување: сакаше да ја отстрани баба и од списокот на гости. Агнес ја слушнала Клара како се расправа со нејзините родители за тоа. Рекла дека во нејзината состојба Агнес ќе ја расипела свадбата. Нејзините родители – дури и Линда – протестираа, но Клара стоеше на своето место. Не сакаше баба и да биде таму.

Денот на венчавката беше емотивен ден за Агнес. Беше толку збунета од фактот што нејзината прекрасна мала внука се претвори во жена со омраза. Посебно тоа што не ја сакаше на свадба само затоа што беше болна. Тогаш решила дека ќе оди на свадба и ќе остане скриена, доволно долго за да ја гледа нејзината внука како оди по патеката.

Конечно, Агнес реши да влезе. Таа упадна во собата и го молеше вереникот на Клара да присуствува. Таа објасни дека веќе одлучила да и прости на Клара, треба и тој. Клара секако била шокирана кога ја видела својата баба таму. За жал за Клара, младоженецот одлучи: тој нема да се ожени со оваа жена денес. Веројатно, никогаш

Со тоа што си замина. Клара падна на земја плачејќи. „Дали си сега задоволен? Целосно ни ја уништи свадбата. Зарем тоа го сакаше?“ ѝ викнала на баба и. Агнес се обидела да разговара со неа, но наместо тоа, Клара ја избркала од невестинскиот апартман.

Агнес седела шокирана во собата за церемонијата. ги гледаше гостите како полека ја напуштаат собата незгодно и мрачно. Тогаш Агнес конечно реши да направи нешто за себе. Таа се јавила во домот за стари лица и ги повикала сите стари лица кои живееле таму. На крајот на краиштата, таа платила за забавата, па треба да прави забава. Храната, украсите, диџејот и се останато веќе беа таму и наместени.

Нема да има рефундирање, па зошто да не го искористите максимумот од тоа? Линда и Клара беа лути на неа што им приреди забава на нејзините пријатели од домот за стари лица на она што требаше да биде свадба на Клара. Агнес, сепак, не се грижеше.

Наместо да се сожалува себеси, таа сега имала прекрасно попладне со луѓе кои навистина се грижеле и ја сакале. па зошто да не го искористиме максимумот? Линда и Клара беа лути на неа што им приреди забава на нејзините пријатели од домот за стари лица на она што требаше да биде свадба на Клара.

Агнес, сепак, не се грижеше. Наместо да се сожалува себеси, таа сега имала прекрасно попладне со луѓе кои навистина се грижеле и ја сакале. па зошто да не го искористиме максимумот?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *