February 23, 2024

Принцезата Дијана планирала да се пресели во САД без синовите само неколку недели пред нејзината смрт, според еден од нејзините поранешни телохранители.

Во своите мемоари, Заштита на Дијана: Приказната за нејзините телохранители, Ли Сансум раскажува како принцезата сакала да им каже на папараците за нејзините планови да се пресели во Америка во обид да ги заштити Вилијам и Хари од медиумите додека тие биле на одмор со неа.

Семејството престојуваше на луксузната јахта на бизнисменот Мохамед Ал-Фајед додека папараците секој ден се прикрадуваа со брод, вели Сансум, која го чувал кралското семејство за време на нивното патување. Папараците биле нејзиниот главен проблем, не само во Сент Тропе“, пишува Сансум.

Таа рече: ‘Не можам ништо да направам во Велика Британија. Тамошните весници ме напаѓаат што и да правам.Сакам да одам во САД и да живеам таму за да можам да побегнам од се. Барем во Америка ме сакаат и ќе ме остават на мира’ – објаснува тој.

Во тој момент, Сансум рече дека се сеќава дека ја прашал Дијана дали нејзините синови ќе ѝ се придружат, на што таа објасни дека никогаш нема да и биде дозволено да ги одземе од кралските должности. Ако навистина се пресели, Дијана наводно рекла: „Веројатно ќе можам да ги видам само за време на училишните распусти“.

Може да се каже дека Дијана беше прекрасна мајка, толку сакана и внимателна кон своите две момчиња, но изгледаше дека можеби ќе треба да ги остави и двајцата во ОК за да избега од печатот, кој немилосрдно ја прогонуваше секој ден од нејзиниот живот. Требаше и да ги ослободи – пишува Сансум.

Конечно, по неколкудневен одмор, Дијана објави дека заминува за да им каже на печатот дека засекогаш заминува од ОК. Беше вознемирена затоа што нормално бројот на медиумите кои редовно беа надвор, веројатно ќе се зголеми десеткратно ако им раскажеше толку голема приказна. Местото би било полно со фотографи кои очајно сакаат да ја фотографираат принцезата која сето тоа ќе го остави зад себе и ќе побегне во Америка – пишува нејзиниот поранешен телохранител.

Сансум рече дека принцезата тој ден отишла да зборува со печатот – но на крајот не кажала ништо за потенцијалното преселување во САД. И покрај поплаките од печатот, Дијана беше позната по тоа што соработуваше со омилените новинари и фотографи и честопати им даваше до знаење каде се наоѓа доколку сака да се фотографира.

Во книгата на Сансум, тој ги негира тврдењата дека Дијана била ментално нестабилна во неделите пред нејзината смрт во август 1997 година во сообраќајна несреќа во Париз во која загинал и Доди.

Можам да ви кажам дека тогаш поминав 10 дена во нејзина близина, а таа беше една од најизбалансираните луѓе што сум ги сретнал. Треба да знам. Трениран сум да забележам ако некој е неурамнотежен, тоа е дел од мојата работа. Побарајте ги знаците што луѓето ги даваат кога се под стрес затоа што тоа значи дека можат да преземат акција. Дијана не беше премногу лута или излезена од контрола. Таа беше нормална и многу внимателна – пишува тој.

Сансум, исто така, ги отфрла тврдењата дека нејзината врска со Доди Ал-Фајед била само летна шема за да го натера нејзиното поранешно момче, д-р Хаснат Кан, да биде љубоморно.

Беа навистина пријателски расположени и љубезни еден кон друг. Сите момци од безбедносниот тим мислеа дека тоа ќе трае и ќе прерасне во сериозна врска. Немаше да видите како се бакнуваат во јавност, па некои помешаа дека не е романтична врска, но нејзините момчиња често беа наоколу, а папараците секогаш беа покрај нив, па природно тоа ги направи повнимателни и помалку наклонетост еден кон друг – изјавил. поранешниот телохранител.

Сансум во својата книга напишал дека по некоја случајност не бил назначен да се грижи за Дијана и Доди додека биле во Париз кон крајот на август 1997 година. Наместо тоа, пишува тој, неговиот добар пријател Тревор Рис-Џонс бил назначен да ја заврши работата и тешко беше повреден во сообраќајна несреќа во која загинаа возачот Хенри Пол, Доди и Дијана.

Пол брзаше додека возеше под тунелот Понт де л’Алма во обид да ги избегне фотографите кои го следеа нивното возило. Во својата книга, Сансум ја опиша принцезата како една од најубавите луѓе што можете да ги запознаете, таа беше прекрасна, всушност, само нормална личност која јасно ги сакаше своите момчиња, напиша тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *