June 16, 2024

Питата важела за една од омилените колачи во стара Југославија, речиси секоја домаќинка знаела да ја направи.

Прекрасна старомодна торта која беше една од најпопуларните во стара Југославија. Многу е вкусно и економично, сите состојки веќе ги имате во кујната. Оригиналниот рецепт ќе ве врати во некои стари времиња.

Состојки: 500 гр брашно, 1 кесичка прашок за пециво, 200 гр шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, 1 јајце
200 гр путер, 6 лажици мелени ореви, 2 лажици гриз, 300 гр џем од сливи

Подготовка: Во длабок сад ставете путер, шеќер, еден ванилин шеќер и цело јајце, па сето убаво изматете со миксер. Потоа измешајте го брашното со прашокот за пециво, па половина мерка додадете ја во садот со путерот и матете уште неколку минути. Исклучете го миксерот, а потоа додадете го остатокот од брашното во смесата, брзо измешајте со врвовите на прстите да се формираат грутки и се убаво да се соедини.

Истурете малку повеќе од половина од смесата во плех обложен со хартија за печење и убаво измешајте го со прстите. Потоа премачкајте го со џем, а на остатокот од смесата со брашно додадете мелени ореви, уште една кесичка ванилин шеќер и гриз, па со лажица рамномерно прелијте ја смесата врз џемот. Колачот се пече во загреана рерна на 180 C околу половина час додека кората убаво не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *